"Тренд": 44% от българите искат овладяване на цените, за 4% еврото е приоритет
Резултатите коментира социологът Димитър Ганев в ефира на NOVA.
"32% одобрение за кабинета е сравнително добър старт. Сравнихме в последните години как се движело одобрението към различните кабинети в първите им месеци на работа. Това, което прави впечатление е, че тези стойности се доближават до резултатите на правителството на Кирил Петков, които сме измерили през януари 2022 година. Той почти изравнява доверие и недоверие. Но примерно с други редовни кабинети, като този на Николай Денков, това правителство стартира с малко по-висока подкрепа", обясни социологът.
По думите му това се дължи на факта, че електоратите на отделните партии, които бяха част от сглобката, не са били много доволни от това управление.
"Първо - при избирателите на ПП-ДБ имаше напрежение, защото са партньори с ГЕРБ и ДПС. Електоратът на ГЕРБ тогава не възприемаше този кабинет като свой, защото имаше друг премиер. За сравнение единствените кабинети в последните 25 години, които са стартирали с по-голямо доверие, отколкото недоверие, са само два, и то в първите месеци. Това са правителствата на Сакскобургготски от 2001 година и Бойко Борисов с първия му кабинет през 2009 година", посочи Ганев.
Проучването е на „Тренд” по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице” сред 1003 души на възраст 18+.
Парламентът продължава да е с висока отрицателна оценка за работата си, въпреки че има леко подобрение в последния месец – негативните нагласи спадат с 8% спрямо декември – до 75%, а позитивните се покачват с 4% – до 15%.
Правителството на Росен Желязков стартира със сравнително добра начална подкрепа (32%), като сходни стойности последно са регистрирани в първите месеци на кабинета на Кирил Петков в началото на 2022 г. Съвсем очаквано – все още е висок делът (29%) на хора, които не могат да определят отношението си спрямо новото правителство. Над 90% от привържениците на ГЕРБ подкрепят кабинета на Желязков. Сред симпатизантите на БСП положителната оценка е малко над 80%, а две трети от привържениците на „Има такъв народ“ също подкрепят новото правителство.
Оценката за работата на президентската институция също бележи лек ръст, като положителният дял достига 41% в сравнение с 36% в края на миналата година.
В електоралната картина не се регистрира структурна промяна от изборите насам. ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6% от гласуващите. С близки позиции остават ПП-ДБ (13.2%) и Възраждане (13%). На четвърта позиция се нарежда ДПС-Ново начало с 10.3%, следвано от Демокрация, права и свободи (7.1%). Лека ерозия в сравнение с изборния резултат от октомври 2024 г. отчитаме при БСП и ИТН заради участието им в правителството. Социалистите се ползват с подкрепата на 6.9% от гласуващите, а партията на Трифонов с 5.9%. МЕЧ, за сметка на това, бележки лек ръст до 5.6%. Величие запазва нива, които са близки до парламентарната бариера (3.8%).
Социално-икономическата проблематика се явява централна за обществото в началото на 2025 година. На въпрос кои трябва да са приоритетите на новото правителство, 44% от интервюираните посочват овладяването на повишаването на цените. На второ място с 19% е приемането на бюджет, а на трето са мерките срещу корупцията с 16%. За 6% приоритет трябва да е съдебната реформа, а за 4% – приемането ни в еврозоната.
Икономическата тревожност се потвърждава и от друг индикатор – 83% са притеснени за финансовата стабилност на страната, а само 11% не чувстват притеснение.
Моля, подкрепете ни.