Трилионът на българина – богатство, заключено в тухли и бетон

„Богатството на домакинствата достига стойност, равна на пет пъти БВП на страната. Средно на домакинство се падат около 350 хиляди лева – колкото струва едно голямо жилище“, обясни икономистът Стоян Панчев от ЕКИП – Експертния клуб за икономика и политика, изготвил индекса.
Ръст в цените на имотите, но със заемни средства
Основната причина за увеличеното богатство е поскъпването на имотите – средно с около 15% за годината, което поставя България на трето място в света по този показател. Въпреки това експертите предупреждават, че през следващите години е възможна корекция и дори спад в цените, което би намалило номиналната стойност на това богатство.
Панчев подчерта в ефира на NOVA, че макар стойността на имотите да расте, това не винаги означава реално повишение на благосъстоянието.
„Жилището често е единственият актив, който притежаваме и в който живеем – трудно бихме го продали, за да инвестираме другаде“, допълни той.
Финансовите активи остават скромни и често неефективни
Останалите 300 милиарда от общото богатство са в различни финансови активи – депозити, застраховки и бизнес. Според икономиста Макс Баклаян, около 145 милиарда са вложени в собствен бизнес – положителна тенденция за икономиката. Близо 100 милиарда са в банкови депозити, които обаче често се обезценяват заради инфлацията. Само малка част от хората влагат в застраховки.
„Инвестициите съставляват едва 4% от общото богатство – показател за ниската инвестиционна култура у нас“, заключи Баклаян.
Моля, подкрепете ни.





