Цената на войната: 107 млрд. долара са загубили компаниите, напуснали Русия
Въпреки че Кремъл не можеше да направи почти нищо, за да ги спре да напуснат, той наложи по-строги изисквания за напускане, включително одобрение от специална правителствена комисия, 50% отстъпка от продажбите и "данък напускане" на стойност най-малко 10% от продажбата. Ройтерс съобщи, че тези мерки са донесли на Кремъл най-малко 385 млн. долара само от началото на 2024 г. насам, пише Ройтерс.
Мерките за излизане от пазара, съчетани с отписвания, загубени приходи и други фактори, обясняват зашеметяващата цифра, установи Ройтерс. Руското правителство също така направо е конфискувало активи, принадлежащи на дъщерни дружества на западни компании, работещи в Русия. Действията, предприети срещу компаниите, се разглеждат като форма на отмъщение от страна на Русия за замразяването от страна на Запада на около 300 млрд. долара от активите на руската централна банка от началото на пълномащабната инвазия.
Вашингтон, Брюксел и Киев отдавна обсъждат законни начини за насочване на тези средства в помощ на усилията за възстановяване на Украйна, но все още не са финализирали план. Съществуват и допълнителни опасения, че изземването на средствата може да предизвика по-нататъшни ответни действия.В същото време ЕС напредна с предложението да използва печалбите, генерирани от замразените средства, за закупуване на оръжия за Украйна.
През януари 2024 г. руската държавна медия РИА Новости твърди, че подобни ответни мерки могат да струват на Запада около 288 млрд. долара, като базира цифрата на предполагаемия общ размер на преките западни инвестиции в руската икономика в края на 2022 г.
Тази цифра не може да бъде проверена независимо, уточняват от медиата.
Превод и редакция ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.