Учен от НАСА разкри мистерията на „Витлеемската звезда“
Матни публикува изследването си в списанието на Британската астрономическа асоциация. Той отбелязва древен запис на обект, видим в небето в продължение на повече от 70 дни. Това съвпада с периода, който историците обикновено приписват на раждането на Исус.
Изследователят реконструира възможната орбита на обекта и установява, че кометата е станала видима в началото на юни 5 г. пр.н.е.
Пътуващите на юг от Йерусалим към Витлеем можели да я видят така, сякаш тя „вървяла пред тях“ и след това „спирала“ над града – точно както е описано в Евангелието от Матей.
Матни подчертава, че ако кометата е преминала много близо до Земята, тя би могла да бъде „изключително ярка“ и дори видима през деня.
През вековете учените са предложили десетки теории относно природата на Витлеемската звезда, които варират от свръхнова до рядко планетарно съвпадение. Други са я смятали просто за символичен или мистичен детайл от библейската история.
Матни обаче твърди, че това е първият път, когато е идентифициран обект, чието видимо движение точно съвпада с библейските описания на пътуването на влъхвите. Неговата работа може да се превърне в едно от най-убедителните научни обяснения за древната коледна мистерия.
Моля, подкрепете ни.