Учените отново на протест
Протестното шествие потегли от сградата на БАН в посока МС, където учените потвърдиха исканията си за по-справедлив бюджет, който да им позволи да взимат нормално заплати и да изпълняват нормалното дейностите си. Пред БГНЕС акад. Никола Съботинов отбеляза, че няма държава, която до такава степен да е понижила средствата за наука. Те вече са около 0,2 % от БВП.
Учените определят, че средствата, които държавата ще вложи за наука през тази година в БАН като ниски и "низки". Под звуците на патриотични песни те споделиха, че са принудени да защитават не само орязаните си заплати, но и издръжката на националния научен център в това число Библиотеката, собствените изследвания, охраната на сградите, дори и издръжката на Националната астрономическа обсерватория. Само парите необходими за заплати възлизат на 59 млн. лв. и при положение, че бъде приет така предложеният бюджет от 54 млн. възнагражденията на учените ще са осигурени само в рамките на 65 %.
"Няма европейска държава, в която учените да са изкарани на улицата. Напротив, те винаги са поддържани от правителствата", подчерта председателят на БАН. Той обясни, че учените в БАН не са факири, за да правят научни чудеса при подобен бюджет. Но и учените гледат за спасение към премиера. "Мисля, че все още премиерът не си е казал тежката дума, разчитам на неговата последна дума", каза Съботинов. Ако отново правителството не чуе исканията на учените, протестите ще продължат.
Моля, подкрепете ни.