Реклама / Ads
1| 3499 |11.07.2023 НОВИНИ

Украйна: Бойци от ”Вагнер” са се приближили до руска ядрена база по време на метежа

.
Източник: личен архив
В момент, когато на 24 юни силите на разбунтувалата се частна военна компания ”Вагнер” се бяха запътили към Москва, контингент с военни превозни средства се отклонил по магистрала в източна посока към укрепена руска армейска база, в която се съхраняват ядрени оръжия, предаде Ройтерс, като се позова на публикувани онлайн клипове и интервюта с местни жители.
 

След като бойците от "Вагнер" достигнали по-отдалечени райони на страната, следата им изстинала – на около 100 километра от ядрената база "Воронеж-45".

 

Агенция Ройтерс отбелязва, че не може да потвърди какво се е случило след това и западни официални представители многократно са казвали, че руските запаси от ядрени оръжия не са били изложени на заплаха по време на метежа, който приключи бързо и мистериозно.

 

В ексклузивно интервю за агенцията обаче, ръководителят на украинското военно разузнаване Кирило Буданов заяви, че бойците от "Вагнер" са стигнали много по-далеч, отколкото се предполага.

 

По думите му те са достигнали до ядрената база и намерението им е било да се сдобият с малки ядрени устройства от съветско време, за да "повишат залога" на бунта си. "Защото ако си готов да се биеш до последния човек, това е едно от съоръженията, които значително повишават залога", заяви Буданов, пише БТА.

 

Според Буданов единствената преграда между бойците от "Вагнер" и ядрените оръжия били вратите на съоръжението за складиране на ядрени боеприпаси. "Вратите на склада били затворени и те не достигнали до техническата секция", каза той.

 

Агенция Ройтерс отбелязва, че не е могла да потвърди от независими източници дали бойците на "Вагнер" са достигнали "Воронеж-45" и Буданов не е предоставил доказателства за твърденията си.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 3879 |23.09.2024 Ядрените заплахи на Кремъл целят Западът да не позволи на Украйна да удря по руска земя. Путин мисли и нови форми на сплашване . 13| 4967 |15.08.2024 Украйна с най-голямата си подобна атака - удари с дронове четири руски военновъздушни бази . 7| 3363 |14.08.2024 Байдън с първи коментар за украинското нахлуване в Русия: Това "създаде истинска дилема" за Путин . 16| 3671 |07.08.2024 "Непобедимата и легендарната" цял ден не успява да изтласка украинските бойци от Курска област

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads