Реклама / Ads
6| 4063 |13.11.2023 НОВИНИ

Унгария изнудва Украйна - блокира помощ на ЕС в полза на потенциален спонсор на войната

.
Виктор Орбан и Владимир Путин
Унгария ще блокира предоставянето на следващия транш от военната помощ за Украйна по финансовия инструмент на Европейския съюз, използван за финансиране на военните усилия на Киев (European Peace Facility - EPF), докато украинските власти не предоставят гаранции, че унгарската банка ОТП (OTP) и други унгарски компании няма да се окажат в списъка на "международните спонсори на войната".
 

Това заяви днес унгарският министър на външните работи Петер Сиярто, цитиран от "Ройтерс". 

 

Механизмът бе създаден през 2021 г. с цел финансиране на действия за предотвратяване на конфликти, изграждане на мир и засилване на международната сигурност. 
   
Унгария е била изправена пред натиск да подкрепи изплащането на 500 млн. евро, заяви Сиярто във видео от Брюксел, но по думите му Будапеща няма да даде подкрепата си без тези гаранции.

 

Украйна добави унгарската банка в списъка си на спонсори на водената от Русия война през май в отговор на това, че финансовата институция продължаваше дейностите си на руска територия и след началото на руската инвазия в Украйна.

 

В началото на октомври банката бе извадена от списъка.

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 88 |18.12.2025 Радев провежда консултации с АПС и МЕЧ . 1| 226 |18.12.2025 В последния момент: ЕС търси изход за Украйна, България с Орбан и Фицо срещу плана с руските активи . 0| 207 |18.12.2025 Мъглива сутрин и слънчев следобед с температури до 15° . 1| 2219 |17.12.2025 МФ предлага промяна в допълнителното пенсионно осигуряване. Какво е мултифондов модел?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads