42|
5392
|27.07.2010
НОВИНИ
Дж. Уорлик: Преговорите между България и Русия не са прозрачни
Едно е да се залавят престъпници, друго е да се прави реформа в съдебната система; САЩ са най-добрият приятел на българските граждани, коментира американският посланик.
Не коментирам по въпроси, свързани с разузнаването, но ако има някаква заплаха, съм сигурен, че премиерът ще вземе съответните мерки, каза по НТВ посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик, който добави, че сътрудничеството между българските, американските и европейските служби било партньорско и на високо равнище.
Докладът на ЕК е външна валидация на това, което самите българи виждат всеки ден - предприемат се мерки срещу някои хора, които са били недосегаеми и трябва да влязат зад решетките, каза посланикът. Ние ще подпомогнем този процес; понастоящем тук гостува бивш шеф на полицията в Лос Анжелис, а ще откликнем и на всякакви други молби, добави той.
Едно е да се правят арести, но нещо съвсем друго е да се реформира цялата съдебна система, което трябва да стане по правилния начин. Постоянните съдии трябва да са напълно честни и да няма сянка на съмнение; трябва да се осигури система, гарантираща, че новите съдии са достатъчно компетентни. Това ще е продължителен процес, предрече Уорлик.
България трябва да разгледа различни модели, за да установи кои са най-добрите, предложи посланикът. Изключително важно е съдебната система да не е корумпирана. Достатъчно е само няколко съдии да не са изрядни, за да накърнят системата. "Една лоша ябълка разваля цялата щайга" - дообясни мисълта си метафорично той. Ние в САЩ имаме добър опит със специализираните съдилища, а в България трябва да решите кой е моделът за вас, препоръча Уорлик и отрече внушенията, че САЩ са полицейска държава.
Установяването на върховенството на закона включва много компоненти - полиция, прокуратура, съдебна система трябва да работят добре, но още един елемент са гражданите. Нагласите вече са се променили; хората в страната са горди, че онези, които са извършили престъпления, ще бъдат наказани, каза Уорлик, който лично наблюдавал това в обиколките си из страната.
Има някои хора в тази страна, които нямат интерес да се постигне диверсификация на големите енергийни проекти. Там, където се добива шистов газ в САЩ, околната среда се пази, каза посланикът. Разумна крачка е да се разучи тази бъдеща алтернатива, България може да допусне проучвания в тази област, дори и компаниите да не са американски, добави той. Не става дума за Русия, а за диверсификация; ние смятаме, че тя е изключително важна. Дали трябва да се разчита 100% на един източник на газ или енергия, е въпрос, който България ще реши. Представителите на "Шеврон" подали документи още през май и пристигнали у нас, за да проверят какво става с тях.
Преговорите с Русия не са прозрачни, но е факт, че България и занапред ще разчита на нея, а тя е надежден източник, каза посланикът, който разбирал, че има конфиденциалност при воденето на преговорите. Но колкото повече прозрачност има в процеса, толкова по-добре е това за хората. Трябва да се търсят надеждни източници за бъдещето.
Решенията за АЕЦ "Белене" не трябва да са политически, а от гледна точка на ползите за българските граждани. Ако правителството обяви официална процедура за строеж на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", американски компании сигурно ще се участват в нея. Вероятно така ще е и за Белене, но през последната година инвеститори не са се заинтересували от него.
САЩ са най-добрият приятел на българските граждани, обобщи посланикът и каза, че имало силни връзки между нашите народи, а неговата цел била да затвърди тези отношения. САЩ уважавали нашата култура и насърчавали българите да посещават САЩ, обобщи той накрая.
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads