ВСС иска помощ от ЕК за експертен анализ на работата на спецпрокуратурата
Анализът ще бъде изготвен по определени критерии, а обхванатият период ще е от началото на 2012 до края на 2020 г. Всичко се случва на фона на исканията специализираният съд и прокуратура да бъдат закрити заради неефективната им работа. Възроптаха обаче кадровиците, а и някои депутати и експерти.
Причината - ако това се случи, от решението ще се възползват определени олигарси, а освен това спецсъда и спецпрокуратурата работят добре. Заради предложението имаше и протест на кадровиците, на чело на които бе обвинител №1 Гешев.
Жалването стигна и до няколко европейски институции като магистрати и следователи се оплакаха от политически натиск.
Критериите, по които да се изготви анализ, са следните:
Правна рамка за създаването на тези органи и за промяната и увеличаването на тяхната компетентност;
Административно-организационна дейност на Специализираната прокуратура;
Кадрова и ресурсна обезпеченост на Специализираната прокуратура;
Дейност на Специализираната прокуратура по основни направления:
организирана престъпност;
престъпления против Републиката;
корупционни престъпления по критерии за съответната година - преписки и досъдебни производства (брой образувани, наблюдавани, решени и видовете решения); действия със задължителен съдебен контрол в досъдебната фаза по наказателното производство; внесени в съда прокурорски актове, видове решения по тях, осъдени лица с влязъл в сила съдебен акт, участие в съдебни заседания; върнати от съда дела, оправдани лица с влязъл в сила съдебен акт.
Другите показатели за анализа включват международното сътрудничество на Специализираната прокуратура, взаимодействието на Специализираната прокуратура с други органи, дейността на Следствения отдел в Специализираната прокуратура.
Прокурорите искат да се сравни дейността на Специализираната прокуратура и прокуратурите с обща компетентност по няколко направления:
организирана престъпност в периода от 2003 г. до 2011 г. и в периода от 2012 г. до 2020 г.;
престъпления против Републиката в периода от 2011 г. до 2015 г. и в периода от 2016 г. до 2020 г.;
корупционни престъпления в периода от 2015 г. до 2017 г. и в периода от 2018 г. до 2020 г.
В анализа трябва да бъде включена и дейността на Апелативната специализирана прокуратура. Очакванията са да бъде описан броя на наблюдавани и решени преписки, видове решения по тях и участие във въззивни съдебни заседания.
В анализа се предвижда да бъде описана и натовареността на Специализираната прокуратура, на Следствения отдел в Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура, както и обобщени изводи за дейността им.
Беше избрана тричленна комисия от прокурорската колегия на ВСС и 10 магистрати от прокуратурата, които да направят анализа. Предложението бе на Гергана Мутафова.
В Комисията са: Калина Чапкънова - член на ВСС, която е и ръководител на комисията, Стефан Петров и Евгени Иванов - членове на ВСС, Валентина Маджарова - изпълняващ функциите административен ръководител на Специализираната прокуратура, Калин Стоилов - заместник административен ръководител на Специализираната прокуратура, Даниела Димитрова - заместник апелативен прокурор на Апелативна специализирана прокуратура, Мария Дойчева - заместник апелативен прокурор на Апелативна специализирана прокуратура и прокурори от Върховна касационна прокуратура - Паулина Недялкова, Калина Серафимова, Величка Смилянова-Янева, Зорница Таскова, Ваня Илиева и Томи Наков.
Моля, подкрепете ни.