По-различна е картината в Източна Европа, в Полша, 58% смятат, че САЩ са близък съюзник или партньор.
Разцеплението в НАТО е факт, а желанието на европейските лидери да поддържат лицемерието по отношение на Тръмп намалява. Само Марк Рюте все още стиска зъби и се прави, че смята инфантилността на Тръмп за дружелюбие. Но вероятно и той няма да издържи до края.
Но да не се заблуждаваме - юридически САЩ няма да излязат от НАТО (това не зависи от Тръмп), което означава, че при нормализация на ситуацията в Белия дом трансатлантическата връзка може да бъде възстановена и де факто.