Затоплянето в Европа е най-голямото в света през последните три десетилетия
Докладът за състоянието на климата в Европа следва едно лято на екстремни метеорологични явления - рекордна гореща вълна във Великобритания. Алпийските ледници изчезват с безпрецедентна скорост, а дълготрайна морска гореща вълна "свари" водите на Средиземно море, съобщава БНР.
"Европа представя жива картина на затоплящ се свят и ни напомня, че дори добре подготвените общества не са в безопасност от въздействието на екстремни метеорологични явления", каза генералният секретар на WMO Петери Таалас.
От 1991г. до 2021г. температурите в Европа се повшиха средно с по 0.5 градуса по Целзий в рамките на едно десетилетие, докато средната глобална стойност е само 0.2 градуса по Целзий.
Миналата година екстремни метеорологични явления, влошени от изменението на климата, главно наводнения и бури, нанесоха щети за над 50 млрд. долара в Европа.
Основна причина Европа да се затопля по-бързо от другите континенти е свързана с факта, че голяма част от континента е в субарктическия и арктическия пояси, които са най-бързо затоплящият се регион на Земята. Проблем са още и промените в климатичните обратни връзки, казаха учени.
По-малкото облаци над Европа през лятото означава, че повече слънчева светлина и топлината вече достига до континента, каза Фрея Вамборг, старши учен в Службата на ЕС за изменение на климата "Коперник".
Въпреки че температурите се повишават Европейският съюз успя да намали емисиите на парникови газове с 31% между 1990г. и 2020г. Съюзът си поставя за цел да намали емисиите с 55% до 2030г.
На -ти ноември в Египет започва годишната среща на върха на ООН за климата COP27.
Очаква се на нея да присъстват френският президент Еманюел Макрон и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, както и новият британски премиер Риши Сунак.
Моля, подкрепете ни.