Земеделският министър: Украинското жито, което влиза у нас, не е опасно, прави се удвоен фитосанитарен контрол
„У нас се създава криза на свръхпредлагане и това влияе на цените. Зърното, което произвеждаме в България, изцяло отговаря на всички стандарти и е по-добро“, убеден е той.
Гечев информира още, че е ускорен процесът по приемане на заявленията за подпомагане на зеленчукопроизводители. За две седмици са разгледани над 37 000 документа.
„Благодарение на усилията на служителите на Министерството на земеделието и Държавен фонд „Земеделие“ до края на месеца малко над 440 млн. ще отидат при производителите. Предстои ни още една помощ, която можем да дадем по европейски регламент – 5% от стойността на Програмата за развитие на селските райони или около 60 млн.“, каза още министърът. Според него обаче това подпомагане няма да се усети от потребителите, тъй като цените в магазините едва ли ще паднат.
По отношение на недостига на дърва за отопление ресорният министър каза, че причината не се корени в намален добив. Той бил с 30% по-голям в сравнение с миналата година. „Но тъй като газът поскъпна, повечето потребители минаха на дърва. Затова има недостиг. А държавата не добива дървесина – това се прави от частни фирми, които играят на търгове“, обясни земеделският министър.
За наводненията в Карлово Гечев потвърди, че са поискани средства като помощ от Европа. Той припомни, че над 250 машини са на мястото на бедствието, както и над 400 военнослужещи и около 250 души от държавните и общинските администрации, а днес се очакват и над 1000 доброволци.
Моля, подкрепете ни.