Не знам кой пази проф. Спасов, но защо институциите не пазят децата ни?
Това заяви в предаването "Алтернативата" Надежда Цекулова.
Коментарът й идва в разгара на скандалите с правителстеваната болница, която бе замесена в схеми с трансплантации на органи. Всичко се е случвало със знанието и благословията на доскорошния директор проф. Любомир Спасов. Освен това в края на миналата година журналистическо разследване разкри, че лечебното заведение е точило здравната каса по определена клинична пътека.
"От 2004 до 2008 г. в правителствената болница са извършвани чернодробни трансплантации на деца със съдействието на германски екипи. Те са били наистина с добър, средноевропейски успех и болницата е покривала изискванията за успеваемост. След 2008 г. екипът започва да трансплантира деца без тази супервизия и през 2011 г. избухва този скандал - че в периода 2008-2011 са трансплантирани 10 деца, от които 5 са починали, а едно е било изпратено в чужбина", допълни Цекулова като заяви, че впоследствие едва 3 от тези трансплантации са се оказали успешни.
"Скандалите през годините раждат един повтарящ се въпрос - каква е истината? Проф. Спасов излиза с целия си авторитет и казва, че трансплантациите са успешни, че са на световно ниво. От другата страна са хора като нас, които не са медици, не са експерти и понасят репутационните щети срещу това да се изправят срещу проф. Спасов и да му кажат, че не прави медицина на световно ниво, а убива деца. Може да го правят с най-добри намерения, но това са крайните резултати. Не знам упражняват ли се и това е големият въпрос. Би трябвало институциите да влязат в болницата, да проверят данните и да отговорят на някои сложни от медицинска гледна точка въпроси. Когато имаме отговорите им ще можем да кажем дали Спасов прави медицина на средноевропейско ниво или там има злоупотреби с човешки животи", допълни Цекулова.
По думите й големият проблем с високата смъртност на хора, които така и не дочакват шанса си за живот, се корени от периодичните скандали и липсата на доверие в здравеопазването.
"Затруднява се работата на лекарите и създава се преграда между здравната система и близките, които ще се озоват в тази ситуация", посочи Цекулова.
Моля, подкрепете ни.