Не идваме на този свят да ядем повече кюфтета и да пием повече вино, смята режисьорът Стилиян Иванов

"Най-първият образ на кентавър се е появил в 13 век преди Новата ера в земите на Персия. Пренесъл се е в земите на Тракия, като кентавърът в образа на тракийската култура има криле, защото свързва човека с боговете. След това преминава в Елада, там крилете изчезват. От елинската култура преминава в европейската цивилизация", разказа режисьорът в предаването "Денят ON AIR".
Във филма се прави аналог между кентавъра Хирон и Орфей, както и паралел между Хирон и Сократ.
"Живеем във време, което изважда на повърхността жестокостта в хората. Случилото се със Сияна, с малтретираното дете, с малтретираните животни... Това е защото дълги години бяхме толерантни към тези, които извършваха жестокости над безмълвните. Бяхме много търпеливи", подчерта гостът.
"В Гърция хората масово излязоха по улици и площади, отказаха да работят, за да накарат правителството най-накрая да започне разследване на катастрофата в Темпи. Те са наши съседи, би трябвало да не сме много по-различни от тях", каза още Иванов.
"Можем да оцелеем без хляб, но без духа си не можем. Българите пропускаме да нахраним духа си - гледаме да си платим тока, хляба, данъците... Не остава време за книга, семинар, да се събереш с друг човек да говориш за духа...", на мнение е режисьорът.
Иванов е категоричен, че ако смятаме, че можем да стъпим върху хляба като духовна храна, ние нямаме бъдеще. По думите му интересът на хората е насочен към физическото оцеляване, но ако продадем себе си, ще ни горчи хлябът, който ще си купим с този лев.
Моля, подкрепете ни.





