Само във Фрог: Нови измами дебнат в интернет и те до момента не са били познати в социалните мрежи
Възможно е да получите покана за приятелство от ваш приятел, но всъщност това да е фалшив профил. Този човек след това ще ви изпрати съобщение, което може да е с опасен прикачен файл, или да води към опасен уеб сайт с вируси. Не отваряйте тези съобщение и по-добре намерете начин да се свържете с вашия приятел, за да се уверите дали това наистина е той или някой, който се представя за него.
Това каза за ФрогНюз Вяра Стефчева, един от водещите специалисти във високотехнологичната и финтех индустрия с тясна експертиза в развитието на Web3 и приложението на изкуствен интелект в бизнеса.
Днес светът отбелязва Международния ден за безопасен интернет.
Започнал като инициатива на Европейския съюз, Денят отдавна излиза извън рамките му, и през миналата година беше отбелязан в над 120 държави на всички континенти.
Всяка година Денят за безопасен интернет слага началото на кампании, включващи различни дейности и инициативи във всяка държава. В страните от ЕС инициативите се координират от националните Центрове за безопасен интернет.
ФрогНюз ще отбележи Международния ден за безопасен интернет с експерта Вяра Стефчева и нейните топ съвети как да сърфираме безопасно и за какво да бъдем нащрек:
Пароли и двуфакторна идентификация
Хората трябва да помислят върху това какви пароли използват в интернет, ако имат възможност да си сложат двуфакторна идентификация, т.е. когато избирате паролите си правилно, те да бъдат по силни и дълги, с различни символи, съчетаване на букви и цифри. Двуфакторната идентификация позволява също така да получавате смс всеки път, когато трябва да влезете във вашия профил, това е допълнителна сигурност.
VPN – Виртуална частна мрежа
Това най-просто казано е използване на сървър назаем, т.е. да запазите личните си данни с помощта на криптиране, за да си осигурите максимална защита на това, което споделяте във интернет, особено ако се намирате на публично място или се свързвате с WiFi мрежа, това е задължително.
Проверяване кой ви изпраща информация онлайн – поща, уебсайт, Фишинг
Много е полезно винаги да проверявате от кого идва информацията, която достига до вас, с две думи кой е комуникатора. Проверявайте кой ви изпраща съобщения в пощата, кой ви изпраща дадено съобщение в уеб сайт, кой го е създал, какъв е домейна, защото има много сайтове, които се представят за друг голям бранд, който е разпознаваем, но всъщност са негово копие и не са реалния комуникатор.
Не споделяйте личните си данни навсякъде и с всеки!
Видите ли, че някой ви казва чрез имейл, че ще ви даде награда или ще забогатеете много бързо, то със сигурност това е някаква измама и има нещо нередно.
Не се опитвайте да сваляте нелегално сериали, филми, софтуери - вируси
Това е твърде голям риск срещу малка награда. Повечето модерни софтуери и филми и сериали не работят достатъчно добре, ако се опитате да ги намерите нелегално и е възможно да си докарате вирус на компютъра.
Констанца Илиева
Моля, подкрепете ни.