ФРОГОКО: Близо 18 000 българи умират от мръсен въздух, властите крият
Преди 5 години бяха публикувани данни на Евростат, затова че Пловдив е с най-висока концентрация на фини прахови частици. Тази концентрация е в пъти по-висока от допустимото. Според изискванията на ЕС допустимият брой дни за 1 г. са 35, а Пловдив беше стигнал над 200 дни на година. В някои дни концентрацията надвишаваше нормата над 10 пъти.
„Асоциация за европейска интеграция и права на човека“ и още 120 граждани на Пловдив заведохме колективен иск срещу общината, за да я накараме да изпълни законовите си задължения и да вземе подходящи мерки нормите на фините прахови частици да бъдат съобразени с европейските стандарти. Искам да обърна внимание, че ние не сме искали финансово обезщетение.
В хода на делото излязоха чудовищни данни, затова как години наред в Пловдив са раздавани стотици хиляди лева наши пари за писане на стратегии, за правене на съоръжения и пр. Най-шокиращото бе, че вместо да бъдат предприети адекватни и дългосрочни мерки за преодоляване на проблема, те го скриха. Изместиха измервателната станция от най-невралгичната точка, където се усещаше най-осезателно мръсния въздух, в топлофициран жилищен район, където застрояването не е интензивно. По този начин лишиха пловдивчани от възможността да знаят какъв въздух дишат в центъра на града и те не могат да вземат мерки за самозащита, като например да не излизат в пиковите замърсявания. Това е особено важно за хора с респираторни заболявания, за деца и възрастни. Това отношение на общината и РИОСВ е престъпно и може да се сравни с начина на криене на информация от българските власти по време на Чернобилската авария, заради което се увеличиха в пъти онкологичните заболявания.
Моля, подкрепете ни.