От дни наред националните медии тръбят, че български села ще са без вода или ще преминат на режим. От вчера свищовското село Овча могила е в безсрочно бедствено положение. Над 1200 души са засегнати от безводието в района. Затруднения изпитват държавната болница за рехабилитация и два социални центъра за хора с деменция. Със същия проблем са и селата Червена, Горна Студена и Александрово, които са в пред бедствено положение. Изпратени са водоноски, които да обслужат битовите нужди на населението.

 

В Плевенски три села са на воден режим - Горна Митрополия, Муселиево и Пелишат. Такъв има и в град Славяново. В с. Муселиево прекъсва в 21:00 часа до 6:00 часа и през деня от 12:00 до 18:00 часа. Град Славяново е разделен на 2 зони -  водата се спира всеки ден от 12:00 до 15:00 часа, като зоните се редуват. В Пелишат водата ще се спира от 23:00 часа до 6:00 часа сутринта и през деня -  от 11:00 часа до 18:00 часа.

 

През лятото на миналата година на режимно водоподаване бяха осем селища в област Плевен. Причината за въвеждане на мярката бе недостигът на вода през летните месеци на годината заради занижен дебит на водоизточниците, което се отразява най-вече на живеещите в по-високите части на населените места. 

 

Воден режим има и в дупнишко - Тополница, Блатино и Крайни дол са засегнати. В Крайни дол водоподаването вече е спряно. Резервоарът на селото се пълни от 19 ч. вечерта до 7 ч. сутринта. Капацитетът му се източва ежедневно и има вода за около два часа. Кметът Георги Петров приписва проблемите на високия приток на туристи, които отсядат в къщите за гости.

 

На вече въведен воден режим е и кюстендилското село Катрище, като с горещините ситуацията се влошава. Воден режим има и в с. Соволяно в Кюстендилско заради драстично намалял дебит на река Бистрица. Това се случва ежегодно в средата на юли. Ситуацията и сега е много лоша, казва кметът Пламен Илиев пред Българското национално радио.


Проблеми има и в Старо Село, Пернишко. Там жителите са без вода вече 17-и ден. Пред NOVA кметският наместник на селото обясни, че все още не ясно каква точно е причината за безводието. В селото няма и водоноска, а причините са “лични ангажименти на кметицата”, която била в отпуск и не направила нищо по въпроса. 

 

ФрогНюз