Реклама / Ads
4| 5326 |12.03.2015 НАРОДЕН ГЛАС

Миков за Деня срещу цензурата: Посяга се на свободите „в името на нашата сигурност”

.
Михаил Миков
На 12 март отбелязваме Световния ден срещу цензурата в Интернет. Използвам случая да се присъединя към разумните призиви на активисти и неправителствени организации от цял свят за запазване на свободата в глобалната мрежа и да изразя своята солидарност с всички, които се противопоставят на нарушаването й и които се възползват от нея отговорно, заяви лидерът на БСП Михаил Миков.
 

Интернет предизвика бум в информационните и комуникационните технологии, приближи хората на един „клик” разстояние, катализира революция, чиито най-големи завоевания са свободната връзка с другите и неограниченият достъп до информация. Преди броени дни, в поздравителния си адрес по случай Националния ни празник, отбелязах, че извоюването на свободата е борба, която никога не приключва. Обърнах внимание също, че тя може да е много видове – политическа, икономическа, гражданска... Днес ще добавя още един – свободата в електронното пространство, продължава Миков.

 

Ще посоча също, че всеки нов хоризонт, който достигнем с вродения си стремеж към свободата, ни осигурява период, в който можем да я имаме и оценим в чист вид. Рано или късно обаче започват опитите за нейното ограничаване, цензуриране, за които винаги се намират мотиви и аргументи. Напоследък такива имаше към различни свободи „в името на нашата сигурност”. Нека ги посрещаме с внимателен прочит, а към свободата, която браним – да се отнасяме с ревност, но и с отговорност. Казвайки това, не мога да спестя думите на Бенджамин Франклин, един от бащите-основатели на САЩ – родината на Интернет: „Онези, които се отказват от основна свобода, за да си купят преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност”.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 5064 |26.04.2016 Лидерът на БСП: Властта ограничава свободата на словото . 0| 5873 |16.02.2016 Миков: Екзарх Антим I трябва да е пример за съвременните водачи на българския народ . 4| 6559 |22.12.2015 Миков: Самозабравилите се началници да си ходят заради „Деконструкция” . 10| 6355 |09.05.2015 Миков: Никой не може да заличи страниците в историята, написани с кръв

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads