Преди 40 години Queen правят „най-великото рок изпълнение на живо“ на Live Aid

13 юли 1985 г. е чакан с нетърпение от милиони фенове по света. Няколко месеца по-рано, след като по британската телевизия е излъчен репортаж за чудовищния глад, покосил милиони в Етиопия, Боб Гелдоф решава да направи голям благотворителен концерт на две локации едновременно. Над 160 хиляди души на стадионите „Уембли“ в Лондон и „Дж.Ф. Кенеди“ във Филаделфия и милиони пред телевизорите.
Сред артистите и групите на Уембли са Шаде, Стинг, Фил Колинс, U2, The Who, Дейвид Боуи, Елтън Джон и Queen.
Имало е реален шанс Queen да не излязат на сцената. Първоначално самият Гелдоф е против идеята на продуцента Харви Голдсмит, с когото организират събитията. „Има твърде много групи, които можем да поканим, а и Queen вече са минали върха си.“ Голдсмит обаче настоява: „Повярвай ми, организирал съм страшно много концерти и знам как работи това. Ти искаш да задържиш вниманието на 72 хиляди души. Е, сложи Queen някъде между 5 и 7 и ще вдигнат тълпата за последните 3 часа.“ Накрая Боб Гелдоф склонява и се обажда на бандата.
Първоначално обаче Queen също отклоняват поканата, тъй като Фреди Мъркюри се притеснява да не обвържат групата с политически послания. Освен това наскоро са приключили световното турне към албума си “The Works” (1984) и не са свирили заедно от 2 месеца (не вярвайте на филма „Бохемска рапсодия“, че в този период са били едва ли не пред раздяла – това изобщо не е вярно). Музикантите искат да си вземат няколко месеца почивка. Гелдоф все пак убеждава Фреди, че този концерт ще бъде изключителна възможност за групата да блесне пред толкова много хора. Самата идея, че стотици милиони зрители, освен десетките хиляди на стадиона, ще могат да наблюдават едновременно на живо изпълнението им, кара Фреди да склони. Освен това наблюдава колко голям интерес има събитието след обявяването му. Той събира колегите си и продуцента им Джим Бийч и успява да ги навие.
Концертът е започнал точно в 12 на обяд. Queen излизат на сцена в 18:41. Не излизат, а я помитат като ураган. Наблюдавали са изпълненията на музикантите преди тях и, както коментира самият Гелдоф: „Фреди надуши кръв и излезе да покорява“. Започват ударно, с откъс от “Bohemian Rhapsody” – директно в частта без интродукцията, като Фреди пее зад пианото. След това той е на крака и като диригент на стероиди кара 72 хиляди души да пеят с него “Radio Ga Ga” и да пляскат в ритъм. Гледка, която кара милиони зрители пред телевизорите да настръхнат. Фреди не губи време, а разпява стадиона с неговото знаково и епично „Еее-о!“, преди групата да забие коравата “Hammer to Fall” от последния им тогава албум. Следва ударен хеттрик от “Crazy Little Thing Called Love”, “We Will Rock You” и “We Are the Champions”, преди четиримата да се оттеглят под оглушителни овации след 21 минути на сцена. За да излязат в края на шоуто, само Фреди и Брайън Мей за лирично и разтърсващо изпълнение на “Is This the World We Created” – може би най-подходящата песен за концерт в помощ на близо 8 милиона гладуващи в Етиопия.
Като истински шоумен с дългогодишен опит пред огромни тълпи, Фреди Мъркюри отлично знае как не просто да прикове вниманието на публиката, но и да я накара да изживее шоуто им и да изкара емоциите ѝ навън. Преди концерта четиримата се събират и внимателно избират кои песни да включат в стегнат и кратък сет. И се впускат в интензивни репетиции всеки ден в рамките на седмица до деня на концерта. И там те излизат, за да засенчат всички и дадат шоу, каквото само те могат.
Концертът събира 72 хиляди души на стадион „Уембли“ и 90 хиляди на „Дж.Ф. Кенеди“. А пред телевизорите си по цял свят сядат 1,9 милиарда души или 40% от цялото население на земята. И сред всички гигантски музикални звезди, Queen блестят и открадват шоуто. До днес считано от критици и фенове за най-великото рок изпълнение на живо. Случва се на днешния ден, в този час, преди точно 40 години. Сега можете да го изгледате и вие:
Моля, подкрепете ни.





