Отвличане. Кошмарът
Отвлечена е и малката Пита, а героят на Дензъл Уошингтън е ранен. Това става, когато той я води към училище...
Отвличането на 10-годишната Лара, дъщеря на следствения бизнесмен Евелин Банев-Брендо сякаш е история под индиго на тази от „Мъж под прицел”. С тази разлика, че е истинска, а не на кино. Случаят отвори уж затворената страница с похищения. Повече от 3 години нямаше нито един подобен случай в страната. Богатите, а и не толкова заможните си отдъхнаха след поредицата отвличания през 2007 - 2009 година. Уви, кошмарът се върна. Този път по-зловещ от всякога, защото бе посегнато на дете. Момиченцето е дъщеря на Брендо, сочен като „кокаинов крал”, търсен от няколко държави за съдебни процеси. Най-сериозни са обвиненията срещу него в Италия, където разследващи смятат, че българинът е в основата на мащабен трафик на дрога от Латинска Америка към Европа и по-конкретно към Италия.
В България той вече получи присъда от 7,5 години затвор за „пране на пари”.
На 17 януари 2013 г. Ройтерс публикува статия, в която се твърди, че отвличанията в Южна Европа ще се увеличават. Нещо като „съживяване” на този бизнес, който процъвтява в Латинска Америка от години.
Според експерти, цитирани от Ройтерс, икономическите и социални проблеми на еврозоната ще доведат до ръст на този вид престъпления в Южна Европа, особено като се има предвид разширяващата се пропаст между бедни и богати.
Въпреки засиленият интерес към застраховките срещу отвличане обаче, цените остават стабилни, задържани от ожесточената конкуренция в нишата.
Този вид полици се предлагат и в България, макар че интересът към тях е сравнително скромен. Традиционно продуктът покрива разходите по преговорите и заплащането на евентуалния откуп, изплащане на пропуснати ползи, хонорари на адвокати и на консултанти. Максималният пакет включва и независим преговарящ, който да води преговорите с похитителите.
Инцидентът в София с отвличената дъщеря на Евелин Банев е отразен от световните медии минути след появилите се първи съобщения в родни издания.
Трима въоръжени мъже са открили огън и са отвлекли дъщерята на български престъпник пред дома му в софийски квартал. Нападателите ранили шофьора, след което са отвлекли дъщерята на Евелин Банев, който миналия месец бе осъден на 7,5 години затвор за пране на пари. Банев в момента се намира в Италия, където ще бъде съден за трафик на кокаин от Латинска Америка към Европа, съобщава “Вашингтон пост”.
10-годишната дъщеря на Евелин Банев, предполагаем организатор на мрежа за трафик на кокаин от Латинска Америка към Европа, е била отвлечена тази сутрин в София, предава и АФП. Агенцията припомня също, че инцидентът е първият случай на отвличане в България от 2009 година след серия от 14 отвличания, които бяха прекратени след разбиването на 10-членна банда. За страната това е и първият случай на отвличане на толкова малко дете.
През 2009 г. отвличанията се превръщат в бизнес и за една застрахователна компания в България – Лев инс. Това пише австрийският в. „Ди Прессе”. Изданието цитира тогавашния министър на вътрешните работи от БСП Михаил Миков: „Дори да имах добри новини, нямаше да ви ги кажа". Това заявява неувереният Миков пред журналисти. Всъщност той е нямал понятие какво точно се случва, защото или негови подчинени са го заблуждавали или не се е работило професионално по случаите на отвличания. Статистиката неумолимо сочи, че тогава не е разкрито нито едно от отвличонията, които стресират цялото общество. Чужди издания дори коментират, че ръководството на МВР се е опитвало да неглижира и омаловажи случаите, като прибягва дори до манипулиране на броя на отвличанията като ги намалява.
Застрахователната компания Лев инс пък се свързва с друг медиен познайник – Алексей Петров, който в момента е главен обвиняем по делото „Октопод”. Неговата приятелка, с която живее на семейни начала, Ива, е на висока позиция в застрахователното дружество, което предложи застраховка срещу отвличане. Това стана в разгара на „кампанията” през 2008 – 2009 г., когато са отвлечени поне 22 лица, макар да са регистрирани официално по-малко.
Как е в Латинска Америка
Отвличанията в Латинска Америка, където една французойка неотдавна беше похитена във Венецуела, се превърнаха в разменна монета в този район, най-тежко засегнат от явлението, носещо милиони долари годишно.
Особено тежко е положението в Колумбия, където средният брой на отвлечените е осем на ден, както и в Мексико и Бразилия. Трите страни са световни рекордьорки по отвличания според книгата "Бизнесът с отвличанията", публикувана от Центъра за външна политика в Лондон.
Отвличането от въоръжени мъже на двойка французи в Гватемала и на една млада французойка във Венецуела на 8 декември се прибавиха към други неотдавнашни случаи, появили се в черната хроника, сред които бе и похитеният свекър на телевизионната звезда Сусана Хименес в Аржентина.
Освен случаите с голям медиен отзвук всеки ден в латиноамериканския район се извършват още десетки отвличания, което носи около 500 милиона долара годишно на похитителите, сочат изследванията на британката Рейчъл Бригс, цитирани в книгата на Центъра за външна политика.
В Каракас 3,9 процента от пълнолетните жители твърдят, че поне един техен роднина или самите те са били отвличани, а в Кали - един от най-опас или самите те са били отвличани, а в ните градове в Колумбия - процентът е 1,4, сочи изследване на Междуамериканската банка за развитие.
Колумбия е първенец по отвличания с 3000 похитени годишно. През 2000 г. беше отбелязан рекорд с общо 3706 отвличания срещу 2982 за 2002 г., което е най-слабото "постижение" за последните години, сочат данните на колумбийската неправителствена организация Паис либре /Свободна страна/.
Изминалата година беше белязана от най-много отвличания на чужденци в Колумбия. Осем туристи, вече освободени, бяха отвлечени през септември от леви партизани. Те държат също трима американци, чийто самолет беше свален през февруари миналата година, както и бившата кандидатка за президент от партията на Зелените Ингрид Бетанкур, отвлечена през февруари 2002 г.
По данни на съдебните органи в Мексико през 2001 г. бяха извършени 732 отвличания на хора главно от средните и по-заможните класи. Други официални източници смятат обаче, че тези числа са занижени, защото не включват "експресните отвличания", продължаващи само няколко часа и за които много често похитените не съобщават.
В Аржентина всеки ден има поне по един похитен, като жертва на отвличанията за откупи стават не само богатите и известни личности, но и хора със скромни доходи.
Във Венецуела в момента в ръцете на похитители се намират около 250 души, според Иван Симоновис, бивш началник на силите за сигурност в Каракас.
Един от последните случаи във Венецуела, за които беше съобщено, е за френската студентка Стефани Минана, отвлечена, докато гостувала на брат си във Валера, главен град на щата Трухильо, разположен на 500 км югозападно от Каракас.
В Централна Америка явлението засяга главно Хондурас, Салвадор и Гватемала, където всяка година се съобщава за десетки случаи на отвличания. Неотдавна от дома им в Западна Гватемала бяха отвлечени двама французи - Соня Хименес Рохас и нейният приятел Оливие Барук.
За тях не беше поискан откуп. Похитителите на Стефани Минана обаче поискаха два милиона евро за освобождаването й.
Властите и полициите на различните американски страни, засегнати от тази вълна на отвличания за пари или по политически причини като в Колумбия, са вдигнати на крак, за да се опитат да се справят с проблема. Успехи наистина са постигнати, но те далеч не са големи.
Моля, подкрепете ни.