Анализаторът Пламен Димитров: Колко голямо е влиянието на Русия в Африка? Та тя е извън първите 15 икономически партньори
Както винаги, така и в този случай, за да разберем геополитическите процеси трябва да гледаме паричните потоци. Русия заема нищожен дял във външнотърговския оборот на африканските страни. Руско-африканската търговия за 2022 г. е за $18 млрд. Сравнете това число с $312 млрд., колкото е търговският оборот на Европейския съюз с Африка, или пък с $282 млрд., падащи се на Китай, и $90 млрд. – на Индия. Русия е извън първите 15 най-големи икономически партньори на Черния континент, по-значимо присъствие от нея имат дори Турция и Обединените арабски емирства. Впрочем, Емирствата са най-големият чуждестранен инвеститор в Африка, докато делът на Русия в преките чужди инвестиции на континента е под 1 процент.
Затова на проведената през тази седмица среща Русия-Африка, Путин се опитваше да привлече африканските лидери с някакъв старомоден антиколониален дискурс от типа – вие с нас ли ще дружите или с бившите си колониални угнетители? Друг сближаващ фактор е естеството на политическите режими в доста африкански страни, там има диктатори, които управляват по-дълго и от самия Путин.
Ясно е, че Русия не може да разчита на Африка за някакъв голям бизнес или пък за заобикаляне на западните санкции. Целта на Москва е да получи поне някаква политическа подкрепа, за да покаже, че не е в изолация. В този смисъл мирната инициатива на няколко африкански страни, лансирана през миналия месец, бе добре дошла за Русия, за да може тя да каже: ние сме съгласни да преговаряме с африканско посредничество, но украинците не искат и провалят всичко.
Пламен Димитров, Българско геополитическо дружество
Моля, подкрепете ни.