Управителния съвет на БФБаскетбол се събира на 8 април да накаже 21-годишния баскетболист на "Левски" Ростислав Диков за употреба на канабис. Перспективният гард е дал положителна проба след загубен мач (82:90) от ЦСКА на 6 февруари, в който играе 8 минути и отбелязва 2 точки. Националната комисия за допинг контрол препоръчва на федерацията налагане на стандартната санкция - лишаване от състезателни права за две години. Канабисът е в листата на забранените за употреба вещества, въпреки че няма стимулиращ ефект върху спортисти. Възможно е наказанието да бъде по-малко, но изпълнителният директор на федерацията Иван Ценов смята, че регламентираните санкции трябва да бъдат спазени, освен това случаят трябва да бъде урок за всички подрастващи спортисти.
За положителната проба федерацията и БК "Левски" са били наясно отпреди две седмици. Докато се изчакваше резултат от втория тест, ръководството на "Левски" освободи треньорите Любо Минчев и Стоян Божанков. Като причина за внезапното уволнение на 30 март ръководството на клуба изтъкна непоправими различия с треньорите по отношение работата с отбора и развитието на младите състезатели. Президентът на клуба Юлия Боянова обясни, че решението не е импулсивно - досега били направени компромиси, но това довело единствено до задълбочаване на разногласията и проблемите.
lyudmil-hadjisotirov.jpg
В същото време ръководството на "ЦСКА-Интерлоджик" олекна сериозно покрай решение за отстраняване на един от водещите си играчи - Людмил Хаджисотиров. Без да посочи мотиви, клубът огласи освобождаването на гарда и му пожела успех в бъдещата кариера. Хаджисотиров коментира, че не е получил обяснение или документ за освобождаването си. Според него причините не са от спортно естество. "Не съм взимал заплата от два месеца, както и капитанът Георги Давидов и Христо Николов. На разговор с ръководството миналата седмица откровено казах мнението си, че ситуацията не е нормална, може би това не се е харесало."
rosen-barchovski-georgios-sterianopulos.jpg
На 31 март треньорът на ЦСКА Росен Барчовски излезе с декларация, в която призова за респект към спонсора Георгиос Стерянопулос и отрече за финансови проблеми. "Като човек, който винаги е бил откровен с журналистите, искам да добавя, че проблемите в клуба, за които се пише, са силно преувеличени. Имаше забавяне от една заплата, но от два дни голяма част от задълженията към баскетболистите са изчистени", обяви специалистът.
Два дни по-късно, след драматична загуба от "Рилски спортист" в София с 92:91 в 28-ия кръг на първенството, президентът на клуба Стерянопулос обяви, че в ЦСКА се плаща по-редовно, отколкото в елитните отбори от Гърция и други водещи европейски баскетболни сили.


Българският баскетбол даде признаци на изпушване, след като единственият отбор на европейско ниво "Лукойл Академик" отпадна от турнира за Купа УЛЕБ. Босът на "студентите" Валентин Златев заплаши с бойкот националния отбор заради решението на селекционера Пини Гершон да вземе за помощник Тити Папазов (заедно с впоследствие уволнения от "Левски" Минчев). От БФБ побързаха да се оправдаят, че предложили на именития специалист Георги Младенов и Любо Минчев. Гершон обаче не се огъна и отвърна с хумор на ултиматума от Златев за освобождаване на Папазов: "Взех Тити, за да разнообразява скучните тренировки с пеене". Междувременно уважаваният шеф на федерацията Атанас Тонев обяви, че няма да се кандидатира за нов мандат на общото събрание на 17 април. Мераци за поста декларира Владимир Боянов, а шефът на "Лукойл-България" Златев моментално се обяви против тази кандиддатура.