7|
5406
|11.09.2010
СВЯТ
9 години от атентатите в Ню Йорк
Съединените щати отбелязват днес деветата годишнина от атентатите на 11 септември 2001 г.
На този ден през 2001 година 19 ислямски терористи, принадлежащи към терористичната мрежа на Ал Кайда, отвлякоха 4 пътнически самолета и разбиха 2 от тях в двете кули близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. Кулите се сринаха до основи. Терористите разбиха третия самолет в Пентагона, а четвърт
Съединените щати отбелязват днес деветата годишнина от атентатите на 11 септември 2001 г.
На този ден през 2001 година 19 ислямски терористи, принадлежащи към терористичната мрежа на Ал Кайда, отвлякоха 4 пътнически самолета и разбиха 2 от тях в двете кули близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. Кулите се сринаха до основи. Терористите разбиха третия самолет в Пентагона, а четвъртият падна в открито поле в окръг Съмърсет, Пенсилвания, след като пътниците оказаха съпротива.
По официална статистика броят на загиналите при атентатите е 2973 души плюс 19-те терористи. Най-много хора - 2752, бяха убити при взривяването на кулите близнаци на Световния търговски център.
Ударът от 11 септември сложи край на вярата от 90-те години, че историята е на привършване и ни очаква неизбежен и мирен триумф на свободата и западните либералнодемократични ценности. Така Филип Димитров бивш посланик на България в САЩ (1997 г.-2001 г.), и премиер на България от 1991-1992 г. коментира пред ФОКУС трагичната годишнина.
„Очакваше се, че свободата не може да бъде враг никому, но се оказа, че е. Това е огромно интелектуално изпитание за западния свят и не съм убеден, че сме успели да се справим с него и днес”, посочи Димитров.
Според него особено нереалистична форма на самоуспокоение е, че това било удар само срещу Америка, защото тя била арогантна в силата си. Удари имаше и срещу Великобритания и Испания, а и на много други места и целта беше нашият, западен начин на живот, подчерта бившият посланик.
Филип Димитров е бил в този момента на атаките с други дипломати в сградата на ООН. „Никога няма да забравя хората на Ню Йорк в този момент. Вървяхме на тълпи на север по Парк Авеню. От време на време хората се обръщаха назад към кълбата дим от към Близнаците. Някои със сълзи в очите. Други стиснали зъби. От време на време по някой влизаше в някой отворен магазин с телевизор, за да погледне какво става. И продължавахме да вървим нагоре. Без викове. Без истерии. Без обвинения”, разказа още той. „Свестните хора съчувстваха на Америка. Повечето разбираха, че това е удар и срещу нас. Недостойните злорадстваха. После една ваша колежка ме питаше дали като християнин не мисля, че американското правителство трябва да прости и да се откаже да води ответна кампания срещу „Ал Кайда”, коментира Филип Димитров.
Досега годишнината от едно от най-зловещите събития през този век, което повлия силно в политически, психологически и икономически аспект не само на САЩ, но и на целия свят, преминаваше в страната в обстановка на сериозен размисъл и изпразнени от политическо съдържание призиви за единство. Тази година, обаче, се очертава тя да бъде отбелязана в по-политизирана и конфронтационна обстановка от когато и да било, на фона на ожесточените дебати за евентуалното построяване на ислямски център с джамия в непосредствена близост от мястото, където се издигаха кулите близнаци на Световния търговски център, и на плановете на малка американска християнска църква да изгори Корана.
Иначе, както и предишни години, официални церемонии са планирани на трите места, където терористите удариха. Президентът на САЩ Барак Обама ще присъства на възпоменанието в сградата на министерството на отбраната във Вашингтон, а вицепрезидентът Джо Байдън - на това на кота нула в Ню Йорк. Сегашната първа дама Мишел Обама и предишната Лора Буш (при управлението на чийто съпруг Джордж Буш младши бяха извършени атентатите) ще пътуват до Шанксвил, Пенсилвания, за да присъстват на церемонията на мястото, където се разби четвъртият отвлечен от терористите самолет.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads