Реклама / Ads
12| 3659 |03.02.2025 СВЯТ

Белият дом е говорил с Кремъл за край на войната на Русия срещу Украйна. Вашингтон иска и Москва, и Киев "да отстъпят"

.
Путин и Тръмп
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че членове на неговата администрация „вече разговарят“ с руски официални лица за прекратяване на войната в Украйна - това е първият път, в който новият президент потвърждава, че е обсъждал войната с Кремъл, откакто встъпи в длъжност на 20 януари.
 

Той не разкри кой от администрацията му е участвал в дискусиите, които Тръмп нарече „много сериозни“, нито дали разговорите са довели до някакви решения, предаде Kyiv Post.

 

„Ще разговаряме и мисля, че може би ще направим нещо, което ще бъде значимо“, каза Тръмп при размяна на реплики в Овалния кабинет, за която съобщи Асошиейтед прес. „Ние искаме да сложим край на тази война. Тази война нямаше да започне, ако аз бях президент“.

 

На конкретен въпрос дали вече е разговарял директно с руския президент Владимир Путин, Тръмп се отклони. „Не искам да казвам това“, каза той пред репортери.







Украински официални лица изразиха загриженост относно перспективата Тръмп да проведе двустранни преговори между САЩ и Русия без участието на Киев. „Да се говори за Украйна без нас - това е опасно за всички“, заяви Зеленски в интервю в събота.

Срещата в Брюксел е „тройна първа“: първата среща на 27-те лидери на ЕС след встъпването в длъжност на президента на САЩ, първите им преговори в областта на отбраната и първата им среща с премиера на Обединеното кралство след Брекзит.

 

След встъпването си в длъжност Тръмп многократно обвини бившия президент Джо Байдън за войната в Украйна - мнение, което Путин повтори в неотдавнашни коментари по държавната телевизия. „Винаги сме имали делови, прагматични, но и изпълнени с доверие отношения с настоящия президент на САЩ“, каза Путин.

 

„Не бих могъл да не се съглася с него, че ако той беше президент, ако не му бяха откраднали победата през 2020 г., кризата, която възникна в Украйна през 2022 г., можеше да бъде избегната.“

Въпреки това, в публикация от 22 януари в лично притежаваната от американския президент социална медийна мрежа Truth Social, той изглежда отправи рядка заплаха към Кремъл.

 

„Успокойте се сега и прекратете тази нелепа война! Тя само ще се влоши“, написа той.

 

„Ако не сключим „сделка“, и то скоро, нямам друг избор, освен да въведа високи нива на данъци, мита и санкции върху всичко, което се продава от Русия в Съединените щати.“ Той добави, че Русия може да избере „лесния или трудния начин“.

 

Напоследък Тръмп използва високите до небето мита, за да окаже натиск върху съюзниците си да се съобразяват с целите му „Америка на първо място“.

 

Краткотрайната тарифна война с Колумбия избухва, когато президентът Густаво Петро отхвърля два самолета с депортирани имигранти с искане при репатрирането им към тях да се подхожда с повече достойнство и уважение. Тръмп реагира незабавно, като наложи 25% мито върху всички стоки, влизащи в САЩ, в отговор на което Колумбия наложи същото мито върху американските стоки, влизащи в Колумбия - преди Петро да отстъпи и да приеме връщането на мигрантите при условията на Тръмп, с което сложи край на спора и отмени митата.






В събота Тръмп обяви нови мита за най-големите търговски партньори на САЩ - Канада, Мексико и Китай.

 

Митата от 25% за съседите на Америка уж имат за цел да принудят Мексико да спре потока от нелегални имигранти през южната граница и да подтикнат Канада да спре пренасянето на фентанил през северната граница, съобщи Белият дом - без да предлага ясни цели, които съюзниците могат да изпълнят, за да бъдат отменени митата.

Министър-председателят Джъстин Трюдо обяви късно в събота, че Канада незабавно ще се съобрази с 25-процентните мита върху американски стоки, влизащи в САЩ, на стойност 30 млрд. долара.

 

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум също се обяви срещу ответните мита, като заяви, че страната ще отговори с ответни мерки, но не сподели никакви подробности за ставките.

 

Китай е изправен пред допълнителни 10% мита върху всички вносни стоки и в отговор заяви, че ще заведе дело в Световната търговска организация.

 

Бързите действия на Тръмп за налагане на тези мита срещу съюзниците може да окажат по-голям натиск върху Кремъл за водене на преговори след изричните заплахи на американския президент онлайн за търговска война с Русия, ако Путин не седне на масата за справедливи мирни преговори с Украйна и САЩ.

 

И Украйна, и Русия трябва да „отстъпят малко“, казва пратеникът на Тръмп Кийт Келог

 

Пратеникът на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна заяви в неделя, че и Киев, и Москва ще трябва да направят отстъпки, ако искат да постигнат успешно решение на продължаващата война.







„Мисля, че и двете страни ще отстъпят по малко“, заяви Кийт Келог, пенсиониран генерал-лейтенант, който наскоро се завърна от посещение в Украйна, в телевизионно интервю за Fox News.

 

Украинският президент Володимир Зеленски „вече посочи, че ще смекчи позицията си по отношение на сушата“, каза Келог и добави, че руският лидер Владимир Путин „също ще трябва да смекчи позициите си“.

 

Зеленски дълго време отхвърляше всякакви териториални отстъпки на Русия, чиито войски контролират голяма част от югоизточна Украйна, но е подложен на натиск на фона на нарастващите загуби на бойното поле и несигурността относно продължаващата подкрепа от страна на САЩ.

 

От своя страна Русия търси гаранции, че Украйна никога няма да се присъедини към НАТО.

 

По време на кампанията си за президентския пост Тръмп обеща бърз край на почти тригодишната война, но предостави малко подробности за това как се надява да стане това.

 

Срещата в Брюксел е „тройно първа“: първата среща на 27-те лидери на ЕС след встъпването в длъжност на американския президент, първите им разговори в областта на отбраната и първата им среща с премиера на Обединеното кралство след Брекзит.

 

Във вторник Путин заяви, че страната му може да проведе мирни преговори с Украйна, но изключи възможността да говори директно със Зеленски, наричайки го „нелегитимен“, тъй като президентският му мандат е изтекъл.

 

Украйна не е провеждала избори от началото на войната и последвалото въвеждане на военно положение, което според Келог в неделя е разрешено от украинската конституция.

Зеленски на свой ред заяви, че Путин се „страхува“ от преговори.

 

В петък Келог заяви пред Fox News, че Тръмп „иска да го направи“, и добави: „Чувствам се много, много уверен, че наистина можем да направим нещо“.

Запитан колко време може да отнеме това, той каза: „Бих искал да кажа, че са месеци, но не са години“.

 

След встъпването си в длъжност на 20 януари Тръмп заплаши с по-строги санкции срещу Русия и заяви, че Зеленски е готов да преговаря.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 19| 13481 |01.02.2025 Тръмп удря Европейския съюз с мита . 2| 2718 |01.02.2025 Взривове в историческия център на Одеса, много ранени . 5| 6661 |31.01.2025 Украински дронове удариха петролна рафинерия на "Лукойл" на 1300 км във Волгоград . 3| 4127 |30.01.2025 В Москва текат арести на свръхбогати и могъщи руски бизнесмени

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads