Вашингтон прилича на Багдад преди клетвата на Байдън
Центърът на Вашингтон е строго охранявана крепост, оградена с бодлива тел и заобиколена от 25 000 войници от Националната гвардия. Така изглежда столицата на САЩ преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Джо Байдън в ярък контраст с предишните церемонии, когато имаше неколкодневни празненства.
Пандемията на COVID-19 вече отмени встъпителните балове. Сега Националният мол е затворен за обществеността поради опасността от насилие след нападението срещу Капитолия на 6 януари. Почти никой от обществеността няма да стане свидетел от първа ръка на прехода на властта, което разваля настроението на жителите на Вашингтон.
"Градът сякаш е призрачен, но с войници", казва пред "Ройтерс" Дана О'Конър,минаваща със съпруга си покрай бетонните прегради близо до Белия дом в неделя. "Зловещо е. Изглежда страшно неестествено."
Церемониите някога привличаха над милион зрители, които да видят клетвата и как новият президент върви от Капитолия до Белия дом. Те празнуваха по балове и партита в хотелските и конгресните зали, пише още "Дневник".
Президентските встъпвания в длъжност обикновено са събития с висока степен на сигурност: метални детектори в ключови входни точки, зони с ограничен достъп и Национална гвардия в помощ на местните и федералните правоприлагащи органи. Но нивото на предпазни мерки тази година е безпрецедентно. Кметът на Вашингтон Мюриел Боузър заяви в неделя, че служителите на правоприлагащите органи нямат друг избор, освен да засилят сигурността след атаката на Капитолия, където "така наречените патриоти ще се опитат да свалят правителството си и да убият полицаи".
"Не искаме да виждаме огради. Определено не искаме да виждаме войски по улиците. Но трябва да заемем различна позиция", каза Боузър пред NBC.
Тайните служби са включили термина "Зелена зона" в своите карти, а жителите на окръг Колумбия са започнали да използват псевдонима за обширната зона с ограничен достъп. 92% oт местните жители са гласували за Байдън, което прави настоящата ситуация още по-болезнена за тях. Ейми Литълтън, 30-годишна политическа консултантка, която живее на около 10 пресечки северно от Белия дом, заяви, че "просто се чувства наистина несправедливо" да бъде изключена от церемонията. "Как смеят тези хора да се опитват да ни откраднат радостта. Никога не сме правили това - колкото и да не сме били съгласни с последните (президентски) избори, никой никога не е застрашавал сигурността и безопасността на хората."
Моля, подкрепете ни.