Реклама / Ads
26| 12572 |30.11.2009 СВЯТ

Забраниха да се строят джамии в Швейцария

.
Крайно дясната Швейцарска народна партия (S.V.P.) проведе референдум, с който 22 от 26-те кантона в страната и 57.5% от депутатите одобриха предложението да се забрани строителството на минарета и джамии.
 
Според опозицията това подкопава репутацията на Швейцария като стожер на религиозната толерантност. Свободата на вероизповеданията е гарантирана от швейцарската конституция, но партията S.V.P. и малка партия на етническа основа предложиха да се добави едно-единствено изречение, с което се забранява строежа на джамии.

С това дадоха ход на референдум. Правителството уважи вота и прави опити да увери мюсюлманското население, че забраната не представлява “отхвърляне на мюсюлманските общности, религия и култура”. Министърът на правосъдието Евелин Видмер-Шлумпф заяви, че решението “отразява заплахата от ислямски фундаментализъм сред населението”. Според нея подобна забрана не е подходяща мярка за борба с екстремизма.

Правителството трябва да приеме допълнителен закон във връзка със забраната, което ще отнеме поне година. Има опасност да се окаже, че Швейцария действа в нарушение на международните закони за правата на човека. В Швейцария има 150 джамии, само 4 от които с минарета, като се планираше строеж на още 2. Населението на страната е 7.5 милиона души, от които 400 000 са мюсюлмани. Повечето са имигранти от Косово и Турция.
f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 5215 |30.05.2025 В Швейцария ядрените бункери са повече, от която и да е друга държава? . 5| 4369 |07.03.2021 Швейцария забрани бурките с референдум . 7| 5929 |27.09.2020 Да бъде ли ограничена имиграцията от ЕС решават днес на референдум в Швейцария . 0| 5042 |12.02.2017 Швейцарците решиха внуците на имигрантите да получават по-лесно паспорти

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads