Кирил Петков: След пандемията ще форсираме отварянето на бизнеса
„Животът и здравето на българите е по-важен от оборотите на ресторантите и театрите. Да отпаднат всички мерки за ваксинирани, звучи добре, но не може да отпаднат всички мерки. Това заяви Румен Гечев от БСП по време на дискусията. Малко по-внимателни трябва да сме тук, защото от здравното министерство ще възразят, но и ще има натиск от бизнеса. Натискът на фирмите е напълно основателен, хората са без работа, гледат деца, но животът е по-важен, ние не можем да правим компромиси с печалбата и рисковете за нацията, каза Румен Гечев.
Мерките в борбата с пандемията също бяха обект на дискусията. Обсъди се предложение за облекчаване на мерките при увеличаването на ваксинациите.
Ще направим една работна група в посока здраве. Досега никой не е успял да каже, ако имаш заболявания, дали е добре да се ваксинираш или не. Ще назнача екип от ендокринолози, кардиолози, онколози и всеки да каже за съпътстващите заболявания“, добави Кирил Петков.
Развитието на клъстерите е ключ към модернизацията. „Клъстерите не са само национални, всъщност трябва да ги развиваме в трансгранични региони“, добави още Кирил Петков.
Обсъди се линия на привличане на експерти от чужбина чрез различни стимули, като синя карта, стартъп виза, като се постави за цел и връщане на българите в чужбина. „Трябва да внимаваме през тази вратичка кой друг може да влезе“, каза Кирил Петков.
Мика Зайкова коментира, че трябва да се намери нова форма на финансиране, която да е съчетана с качеството на образованието и интересите на учениците. „Човешкият потенциал е изключително важен, а в България е проблем. Проблемът е в образователната система. Трябва да се преразгледат квотите на съответните специалности в университетите. Има специалности, които не вършат работа, а са много на брой. Трябва да се прецизира“, каза още Мика Зайкова.
В тази връзка Кирил Петков обясни, че тези точки ще бъдат предложени на министър Денков, защото без тях няма да имаме ефективна икономика.
Моля, подкрепете ни.