Месечните вноски по ипотечните заеми ще нараснат с 60-90 лв., а потребителските кредити- с 15-30 лв.
Нееднократно от БНБ е отправяно предупреждението, че прекаленото нарастване на кредитния портфейл на банките в условия на несигурна икономическа среда и висока инфлация може да доведе до влошаването им, припомни пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев:
"Вдигането на минималните резерви е мярка, която Централната банка използва, за да накара банките да са по-внимателни в кредитирането. Тя също в решението си обявява и това, че очаква в следващите месеци нарастване на лихвите и затова иска пазарът да е защитен от бъдещо влошаване на кредитите на потребителите.
Какво ще се случи с лихвите по ипотечните кредити?
В края на годината лихвите по ипотеките ще са в рамките на 3 до 3,5 процента, което не е толкова страшно, в момента те се движат между 2 и 2,3 и 2,8", когато говорим за новоотпуснати ипотечни заеми, а при вече изтеглените кредити от този вид?
"При тях също ще има леко нарастване, но то ще е постепенно и повече ще се случи в следващата година. Това означава за средните кредити в различните градове в България по-висока вноска с между 60 и 90 лв.", което според Тошев на фона на ръста на доходите няма да откаже хората от планираната покупка на имот с ипотека.
А как ще се отрази това на потребителските заеми? "Ръстът ще е малко по-висок – около 1 процентен пункт до края на годината, но те са за по-малки суми и това означава още по-ниско увеличение на месечната вноска – между 15 и 30 лева".
Моля, подкрепете ни.