Kредити ще бъдат
отпускани на студенти и докторанти до 35-годишна възраст. Сумата, която ще имат
право да ползват от банките зависи от това, в кой ВУЗ учат. За българските
учебни заведения се предвиждат да се дават от 500 до 20 хил. лв. Желаещите да
получат образование в чужбина пък, ще разполагат с до 100 хил евро. Кредитите
трябва да бъдат върнати на банките в срок от 10 години, като срокът за
погасяването им започва веднага след пълното дипломиране на ползвателите.
Предвидена е обаче и 1 година гратисен период, през който студентите могат и да
не изплащат вноските, които са договорили с банките. Сумите, които те ще
отпускат няма да бъдат обезпечени, тъй като се предполага, че не всеки студент
има самостоятелни доходи, които да деклрира. В зависимост от това, каква е
политиката на съответната банка обаче, клиентът трябва да сключи договора с двама
поръчители. Лихвеният процент ще е с два пункта по-висок от основния лихвен в
БНБ.
Според студентите
това е в голям плюс за развитието на образованието ни, тъй като с последното
покаччване на цените във ВУЗ-овете, е практически невъзможно да се следва в
страната ни без помощ от родители или роднини. Това е и един добър начин
младежите да започнат да водят по-самостоятелен живот. Друг позитив е, че
кредитите се заемат от семестър до семестър, т.е. когато студентът има нужда. При
смърт или при трайна работоспособност на 70% в рамките на 3 години, кредитът се
опрощава.

снимки Вяра Йовева
За да се следят
евентуални нарушения и от двете страни, е създаден Национален съвет за
кредитиране на студентите и докторантите към министъра на образованието и
науките. В него ще вземат участие представители на МОН, Министерството на
финансите, Съвета лна ректорите, БАН, Селскостопанската академия, Националното
представителство на студентските съвети и на Асоцияцията на банките в страната.
Frognews.bg