Реклама / Ads
6| 6987 |19.12.2024 ИНТЕРВЮ

Мария Мусова за ФрогНюз: Тъмно е, страшно е! Безплодието не пита какво работиш, колко пари имаш - залива те. А държавата?

.
Мария Мусова
"Безплодието не пита какво работиш, колко пари имаш, колко си здрав физически, колко ти е силно семейството, би ли се справил с това. То просто те залива. Ако си сам в този път, има голяма вероятност да се откажеш, и това е факт. Факт е също така, че днес са се родили 67 деца, а са починала 197 човека и това е досега, допреди малко". 
 

"Когато влезеш в омагьосания кръг на инвитрото и от преглед на преглед, от процедура на процедура със съпруга си седиш и смяташ от какво да лишиш семейството си, от кой да поискаш и как да ги върнеш, това още повече усложнява ситуацията. Около мен е имало хора, които са казвали: "Ти просто трябва да си спокойна и всичко ще се случи". Как да си спокоен, когато не ти достигат 2 хил. лв. за следващата процедура и няма от къде да поискаш, няма кой да ти помогне". 


"Път има, труден е, тъмно е, мрачно е, страшно е, понякога е самотно. Чувството не може да се опише, когато си седнал на такъв стол, минаваш през много емоции и мисли и е трудно да вземеш решение и да кажеш: "Да, ще родя с донорска яйцеклетка". Още по-трудно е да го споделяш. Колкото повече обществото ни мълчи на тази тема, толкова повече жените, които са в моето положение, ще се мислят за болни и некадърни. Ние сме просто едни умни и интелигентни българки, които искаме да родим деца за България". 


Това каза пред ФрогНюз Мария Мусова, жена, която върви по пътя на репродуктивното предизвикателство да се сдобие с дете чрез донорска яйцеклетка в България.

 

А в нашата държава се оказва, че това предизвикателство води до безпътие, до задънена улица. Мария се бори с този проблем от 6 години.


“През този период съм минала през инвитро с мои яйцеклетки, инвитро с донорски яйцеклетки. Минала съм и през три процедури с донорски яйцеклетки, които бяха неуспешни. Има хора, които поради финансова невъзможност и процедури със собствени яйцеклетки, дори не стигат до донорски, защото те са по-скъпи. Ако имам щастието държавата да чуе моят глас, и гласа на много жени и семейства като мен, и бъде променен правилникът на Държавния фонд за асистирана репродукция, другата година аз ще имам шанс още веднъж. В момента ние получаваме финансова подкрепа от семействата си, от коледни благотворителни базари, тържества, доброжелатели, съмишленици и всякакви подобни начини, но не и от държавата“.

 

Цената на инвитро с донорски генетичен материал е между 8 000 и 12 000 лв., а допълнителните разходи за медицински изследвания и стимулации правят процедурата непосилна за много семейства.


“Не би трябвало да се бориш и биеш с нещо, за да стигнеш до дете. Иска ми се най-накрая да спрем да наричаме това борба и битка, по-скоро това е репродуктивно предизвикателство и малко по-сложен път към родителството”.


Мария споделя, че има много хора, които изобщо не могат да стигнат до процедурата, защото не могат да си я позволят. 


“Изчерпаният яйчников резерв невинаги означава късна възраст. Има момичета, които на 26 г. са с изчерпан яйчников резерв. За съжаление обществото ни знае твърде малко на тема даряване и генетичен материал. Това е тема табу. Аз например от 6 години вървя по пътя за дете, но искам да ви кажа, че до много скоро много мои роднини, близки и приятели не знаеха всъщност през какво минаваме. Аз съм чакала две години, за да стигна до донорка. Това също е проблем”.







“Много жени, които вече са майки, имат рожба в ръцете и все още са в репродуктивна възраст и могат да дарят яйцеклетки, не знаят, че могат да го направят. Те не знаят какъв е пътят, не знаят, че не е толкова страшно и трудно и дори не могат да измерят със сърце и емоции какво ще означава това за една жена като мен. Всичко е забулено в мъгла, какво означава даряването на генетичен материал”. 


В интервю за ФрогНюз Мария Янева, председател на Управителния съвет на Фондация “Искам бебе”, съобщи, че във вторник са провели успешна среща с министъра на здравеопазването и са се взели добри решение относно финансирането на инвитро процедурите.


"Д-р Галя Кондева сега разбра, че има такъв сериозен социален проблем, тъй като не всички семейства попадат в обхвата на финансиране. Градивното, което успяхме да постигнем днес, е, че държавата чу за този проблем", сподели адвокатката. 


В началото на следващата година министър Кондева е обещала, че бюджетът на Центъра за асистирана репродукция ще бъде увеличен с още 3,6 млн. лева.

Освен това ще бъде създадена работна група съвместно с лекари, за да може те от медицинска гледна точка да опишат критериите и да се дадат предложения за промени в правилника за отпускане на средства от държавата за инвитро процедури. Обещанието е всеки един пациент, който има необходимост от финансиране, да получи пари. 

 

“Не мисля, че министър Кондева вчера е разбрала за проблема с финансирането на инвитро процедурите. Не мисля, че и обществото, както и държавата като апарат вчера са разбрали или поне ми се иска да не е така. Получи се недоразумение в начина, по който беше представена информацията”, казва Мария Мусева.


“Аз съм попаднала в обсега на хората, които не могат да кандидатстват и да получат финансова помощ от държавата, защото не покривам техните изисквания. Не съм на повече от 43 г., не съм с ранно изчерпан яйчников резерв и това не ме допуска въобще до подаване на заявление. За всички, които са подали заявление, това е важно да се чуе. Няма ощетени хора, всички, които са подали такова, не са върнати. Те са получили финансиране. Тук въпросът е тези, които са извън обсега на фонда какво да правят. В тази група влизат хора, които имат нужда от асистирана репродукция с донорски генетичен материал. Проблемът може да не е свързан само с яйчниковия резерв не жената. Факторът може да бъде и мъжки, да има нужда от донорски сперматозоиди. И в двата случая, когато се касае за донорски генетичен материал или инвитро с донорски генетичен материал, фондът не покрива процедурите”.  


“Нужна е подкрепа от държавата и на тези хора, и в тази посока е бил разговорът между адвокат Янева, председател на Фондация “Искам бебе” и министър Кондева. Те са поели ангажимент, че ще се захванат с този въпрос в началото на следващата година - да се променят правилата и да се допуснат двойките, които се нуждаят от инвитро, генетичен донорен материал, също да имат достъп до финансова подкрепа от държавата. Това предстои да се промени”.







Мусева обясни, че възрастта на донорите се е увеличила, тъй като жените все по-късно раждат.


“До този момент възрастта, в която можеш да дариш, беше до 32 г.-34 г. Ако една жена роди на 34 г. и на 35 г., още е годна да дари, до този момент не е можела, защото не е попадала в изискванията. Има правила и наредби. Разбира се, че ние като пълноправни членове на обществото сме длъжни да спазваме правилата и наредбите, но става въпрос за човешки животи и съдбата на нашата страна, за борбата с демографската криза. На ден се раждат по 60-70 деца, а умират два пъти повече хора. За да има кой да спазва правилата и изискванията на нашата държава, трябва да има и кой да ги пише тези правила. Те трябва от време на време да бъдат препрочитани и променяни”, категорична е жената.


“За мен моментът е доста емоционален, тъй като излизам от хормонална терапия, вследствие на пореден неуспешен опит инвитро процедура. Трябва да се знае, че вече има момичета, които още на 22-годишна възраст чуват изчерпан яйчников резерв. На тези жени бих казала само да имат сила и смелост, а погледът да е напред и нагоре”. 


Въпреки всичко, през което минава Мария Мусева, тя е оптимист! 


“Искрено се надявам, че след звънеца на Фондация “Искам бебе”, който призвъня през последните два дни, обещанията, които получихме от министър Кондева, ще бъдат облечени в действия - промени в правилника, увеличение в общия фонд и достъп на двойки с нужда от донорски материал до средства. Искрено се надявам държавата сега да се събуди и да чуе какви са проблемите, свързани с репродуктивното здраве на нейното население и да започне да се работи и в посока превенция и информираност, което прави и Фондация “Искам дете”. Млади хора на 20 г.-25 г., трябва да знаят и да чуват своя биологичен часовник. Аз чувствам подкрепата на обществото и вярвам, че който трябва, ще вземе мерки и това ще се промени”. 


Мария Мусова е част от Фондация “Искам бебе”, където работят само доброволци. 


“Става въпрос за неуморна работа, събиране на средства, благотворителни базари, изработване на артикули, които да се продават на тях. Аз самата през последните няколко дни изработвам играчки, за да ги продаваме на щанд. По този начин фондацията подпомага хора като мен. Моето семейство получи помощ от фондацията, защото държавата я няма. И някак е нелепо, когато фондацията не спи, над 50 координатори работят в страната по благотворителни базари, ние да чуем - “връщаме 2 млн. лв. от инвитро”.

 

Констанца Илиева

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 4741 |17.12.2024 Фондация "Искам бебе" за ФрогНюз: Министър Кондева разбра днес за проблема с инвитро процедурите. Градивното - държавата ни чу . 33| 9066 |17.12.2024 Проф. Игор Жалоба за ФрогНюз: Ако Украйна загуби, губите вие. Вижте оста Москва-Техеран-Пхенян-Пекин . 10| 5111 |17.12.2024 Доц. Александър Христов за ФрогНюз: Да забраним ТикТок е като реакция срещу „пръчката“, която те удря, а не срещу „ръката“, която я държи . 2| 4880 |13.12.2024 Директорът на Зоологическата градина за ФрогНюз: Кражба на данни и фалшиви награди- как измамници удариха зоопарка?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads