От Моцарт в нощен клуб до Шопен в Кения: Младите музиканти Сава и Божана
Новото предизвикателство пред Сава и Божана се оказва Игор Стравински. Двамата ще изсвирят “Пролетно тайнство” на великия композитор.
“Голям почитател съм и успях да убедя жена ми, че не е съвсем откачено да го изсвирим. Стигнахме до фазата, в която се убедихме, че можем да го направим”, разказа пред ФрогНюз Сава.
“Освен това интересно съвпадна с Еньовден. Ще стане страхотна комбинация”, допълва Божана.
Божана завършва образованието си във Великобритания и дълго време живее в Лондон. Сава също получава възможността да учи в Лондон, но се вслушва в призива на своята професорка “да брани културата” и решава да остане в България. Тук обаче публиката е много “по-бутикова”, както се изразяват двамата музиканти - интересът не е голям и е трудно, но въпреки това Сава и Божана успяват.
“Публиката е изключително специфична. Музикалното общество в България, което се интересува от класическа музика, е изключително малко. Но пък е много информирано и професионализмът е на високо ниво. Надяваме се да дойдат различни хора на нашите концерти. Средната възраст не е малка, няма млади хора, но пък се опитваме да ги присламчваме по най-различни начини”, разказва Сава.
Част от тези нестандратни начини са лекции-концерти, които ще се проведат в рамките на подготвяното от тях турне тази година, например. Божана и Сава ще изнесат такива в Бургас и Плевен, където ще се опитат да запалят младото поколение, ще разкажат за класическата музика.
“Искаме да дадем на новото поколение музиканти след нас мотивация, че е възможно и в България да правиш това, което харесваш, независимо, че изкуството е все по-труднодостъпно. В последните десетилетия този тип музика става все по-бутикова. Искаме да дадем на хората, занимаващи се с класическа музика, вдъхновение и да им покажем, че не е нужно да напускат, за да намерят пътя си тук”, категоричен е още Сава.
Нещо повече Сава решава да направи и един концерт на доста нестандартно място - в нощен клуб.
“Стигал съм до идеи като това, че направих първия класически концерт в България в нощен клуб. В 21 век сме и трябва да мислим модерно. Не е честно на всеки тип музика да можеш да седнеш на бара, да си поръчаш питие, да се заслушаш. Израснали сме с идеята, че в момента, в който започне класическия концерт едва ли не не трябва да дишаш. Реших, че можем да разчупим рамките и се получи страхотно събитие”, споделя музикантът.
На сцената на столичната дискотека стъпва камерен оркестър от около 22 струнни инструмента, които изпълват пространството с музиката на Моцарт.
“Бях облечен като Жокера - за хората, които са запознати с класическата музика и с творчеството му, Моцарт е известен като най-големия шегаджия. Имаше много препратки. Няколкостотин човека успяха да се отпуснат и да слушат “Малка нощна музика” докато купонясват”, разказва Сава.
Пътуването до Кения
Сава и Божана преподават музика на деца в най-голямото гето на Африка в Найроби. Решението си двамата вземат на фона на пандемията от COVID-19. Изолацията им дава възможност да преподават уроците си онлайн и така те решават да тръгнат за Кения. Там се срещат с деца, които сами се учат да свирят.
“Местният учител по пиано също е самоук - 20-годишно момче, което свири Шопен, Бах и Моцарт прекрасно. Беше достигнал сам тази фаза на познание на инструмента, бяхме шокирани от таланта му”, спомня си още Сава.
“Занимаваме се много с деца. Това е основна наша практика. Занимавала съм се с музикален театър, благотворителни представления за деца в Бразилия, България, където сме обикаляли по домове за деца в неравностойно положение. Главната ни мисия е да разпространим изкуството и мотивацията на хората да се занимават с него. Искаме да покажем, че на всяка възраст можеш да достигнеш до изкуството. Обменът е много интересен - заставаш пред едно дете, което гледа света по най-чистия възможен начин. Това те мотивира да дадеш нещо и получаваш друго в замяна. Просто сядаш и действаш - много е лесно да мечтаеш и нищо да не правиш по въпроса. Животът е прекалено кратък, за да си губиш времето”, споделя Божана.
“Всичко това е като шамар от съдбата и живота. Даваме си сметка какви хора има. Занимаваме се с различни неща, искаме да помогнем с каквото можем. Като отидеш на такива места се сблъскваш с културни шокове. На нас ни липсва любов към самите себе си. Ако се обичаме, ако обичаме мястото си, България може да се превърне в просперираща държава”, категоричен е Сава.
Джесика Вълчева
Моля, подкрепете ни.