Още за „Тоталитарният опит“
В „Тоталитарният опит“ Тодоров анализира творчеството на редица други видни интелектуалци и творци от XIX–XX век, сред които един от най-прозорливите политически коментатори във Франция през миналия век – Реймон Арон; Примо Леви, участвал като млад в италианската Съпротива; арестуван през 1944 г., защото е евреин, е изпратен в Аушвиц, откъдето бива освободен година по-късно; Жермен Тийон, взела дейно участие в Съпротивата в окупирания Париж, рискувайки живота си, след което, депортирана в Равенсбрюк, за да помага на другите, както го прави и по време на войната в Алжир; изключителните руски мислители Роман Якобсон и Михаил Бахтин, които изиграват особена роля в интелектуалната биография на автора.
В книгата срещаме още Ромен Гари, Михаил Бакунин, Шилер, Карл Маркс, Рихард Вагнер, Йосиф Сталин, Георги Димитров и др., както и анализи върху спасяването на българските евреи, границите на правосъдието и др.
Световноизвестният философ, културолог, лингвист, семиотик, литературен критик и изтъкнат интелектуалец Цветан Тодоров (1939) е родом от София. Живее в България до 23-годишна възраст, след което се установява във Франция, където е и до днес. Автор е на множество трудове, сред които и преведените на български език „Завладяването на Америка“, „Страхът от варварите“, „Интимните неприятели на демокрацията“, „Новият световен безпорядък“, „Гоя в сянката на Просвещението“ и „Живот в огъня“ – книга, проследяваща лични тетрадки, любовни и приятелски писма и други изповедни документи, в които се разкрива вътрешния мир на голямата руска поетеса Марина Цветаева, – чийто съставител е Тодоров.
*
„Онова, което е добродетел у писателя, понякога е порок у държавника, и нещата, които често са ставали повод за хубави книги, могат да доведат до големи сътресения.“ Алексис дьо Токвил
Моля, подкрепете ни.