0|
15277
|06.06.2010
АРТ ДЖУНГЛА
В Пиринска Македония почетоха един от най‒големите ни лингвисти
Лингвисти от и извън България се събраха в града край Струма.
Юбилейна научна конференция с международно участие се проведе в ЮЗУ „Св. Неофит Рилски” в чест на 75-годишнината на един от най-известните съвременни наши лингвисти проф. д-р Иван Кочев. Организатори на мероприятието беше Катедрата по български език при Филологическия факултет. Тук проф. д-р Иван Кочев преподава повече от петнадесет години.
Преди първото заседание бяха отправени приветствени думи от министъра без портфейл Божидар Димитров, от ректорите на Югозападния и Габровския университет, от ИБЕ при БАН, от филолозите от филиала на Пловдивския университет в Смолян. От Велико Търново нарочно пристигнаха ученици на юбиляря. Специален подарък пък му направи Никола Григоров, автор и водещ на телевизионното предаване „Сите българи заедно”, който връчи в две огромни папки новата македонска енциклопедия с пожеланието да има достатъчно работа по нея. Професор Кочев е един от най‒ярките полемисти и защитници на историческата истина за езиковата и историческа принадлежност на диалектите в географската област Македония.
В конференцията взеха участие повече от тридесет учени от почти всички университетски центрове в страната, както и езиковеди от Корчанския университет в Албания. Организаторите от Филологическия факултет подготвят специално издание, в което ще бъдат публикувани всички научни доклади от конференцията.
Проф. Иван Кочев е роден през 1935 г. в гр. Поморие. Той е наследник на известните възрожденски фамилии Хаджови и Миладинови. Кочев е бил научен ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в ИБЕ при БАН, зам.-директор на Института; зам.-директор на Македонския научен институт, а от 1995 г. до днес е професор в ЮЗУ „Неофит Рилски”.
Ив. Кочев е автор на над 250 научни труда, в които разработва фундаментални проблеми практически във всички области на езикознанието и които отстояват научната и националната истина за българския език в неговата цялост.
Под негово ръководство бе публикувана Встъпителната част на Обобщаващия том на българския диалектен атлас (1998) и Български диалектен атлас. Обобщаващ том. Части І‒ІІІ. Фонетика. Акцентология. Лексика (2001) ‒ първият и единствен атлас в историята на българската лингвистика, където българският език е представен върху цялото езиково землище. Кочев е главен редактор и автор на уводните части.
Трайния си интерес към различните области на езикознанието Кочев предава на огромен брой млади научни кадри, създавайки няколко школи след себе си: фонологична, словообразувателна, лингвогеографска. Затова и най‒честото обръщение към професора през тези дни в Благоевград беше топлото и пълно с признателност: „Учителю”!
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads