26 души от 5 населени места са имали контакт със заразеното с антракс месо
Притесняваме се като минаваме по пътя. Нищо никой не казва какво е. Преди няколко дни всички се събрахме да погребем този мовек . Всяка сутрин идват да взима млякото, оплака се възрастна жена.
Жертвата се върнаха от паша със заразената крава на 7 юли. При влизането в обора, тя припаднала и умряла. От носа на кравата потекла кръв. Собственикът веднага решил да я заколи и да подари месото. Обадил се на ветеринарната лекарка да отпише кравата. Тя не е отишла да види какво е станало с животното. Синът на жертвата казва, че пази още част от месото и може да го даде за изследване.
Шефът на службата за паразитни болести Тодор Кантарджиев заяви, че опасност има само за тези, които са яли месо, но не са го обработили термично. Същото важи и за млякото .Инкубационният период е кратък, до 72 часа. От човек на човек не се пренася болестта. Антраксните спори оцеляват до 100 години. След дъжда горният слой на почвата се отнася и когато следва засушаване, животните ядат корените с пръстта, където спорите се запазват, обясни той.
Проф . Бойко Лилков обясни, че антраксът е овладян много успешно в страната. Където е имало, се извършва ваксинация. Пашата там е спряна, животните са под карантина. Хората се лекуват, нещата са овладени . След като се вижда, че има кръв от животното , не би трябвало месото да се консумира. Би трябва да се извика ветеринар, а не да го дават на кланица за наденица. Животното е заклано в обора и оттам е занесено в транжорната . Собственикът казва, че такова месо при него не е достигнало, обясни той и допълни: Месо, което е от животно, заклано по необходимост , не трябва да де допуска до кланицата . Месото е проследено до колкото е възможно. От 4-5 човека са взети наденици. Другото месо е изконсумирано.
Моля, подкрепете ни.