Реклама / Ads
3| 5812 |08.08.2017 НОВИНИ

Британски вестник: Германия си присвоява милиарди, предназначени за циганите в България

.
Германия се опитва да пренасочи към себе си милиарди евро, предназначени за интеграция на циганите в Румъния и България. Това съобщава британският вестник ”Дейли експрес”, позовавайки се на министъра за интеграцията в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия Йоахим Щамп.
 

Щамп поясни, че е установил, че е "изключително досаден" отказът на двете държави от Източна Европа да използват финансирането от Европейския социален фонд. България и Румъния всяка година получават милиарди евро за подпомагане на циганските общности в двете държави.

 

В България има 750 000 цигани или 9,94% от населението. Страната е отделила 7,4 милиарда евро за програмния период 2014-2020 г., като 5,2 милиарда евро идват от социалния фонд.

 

Румъния е отделила 22 милиарда евро, като близо 16 милиарда евро са от фонда за същия период. Парите са в помощ на 1,1 милиона цигани, които представляват повече от 5% от цялото население на страната.

 

Министърът каза още пред Westdeutsche Allgemeine Zeitung, че "тези средства трябва да са достъпни за градове като Дортмунд и Дуйсбург. В България циганите не са приети изобщо. Те са третирани като пета класа граждани. Там не е гарантирано образованието на децата".

 

"България трябва да разбере, че ако продължи да позволява тази липса на образование, проблемът ще продължава да се разраства", предупреди Щамп.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 1689 |19.12.2025 Рим ще въведе платен вход за известния фонтан Треви . 1| 1812 |19.12.2025 Близо 70 на сто от работодателите дават коледни бонуси на работниците и служителите си . 0| 2146 |19.12.2025 Индексират заплатите в сектори, където са увеличени със 70%. Няма обяснение . 3| 1938 |19.12.2025 Възможните дати за предсрочни избори – 22 март, 29 март или 5 април

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads