12|
5928
|18.10.2013
НОВИНИ
Договорът за добросъседство България-Македония без напредък
Все още хората в Македония, които са изградили кариерата си на антибългарска основа, продължават да влияят и да тровят отношенията, смята Евгени Кирилов.
Не се наблюдава напредък по договора за добросъседство между България и Македония, казва за „Фокус” евродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов. Безпокои ни, че прословутият договор за добросъседство между двете страни, където да се изчистят всички исторически предпоставки, все още не се случва.
Все още правителството в Скопие продължава да имитира готовност, но конкретни стъпки засега не се наблюдават. Докато е така, трябва внимателно да следим какво става там, защото националистическите тенденции преобладават, и това не е добре - каза Евгени Кирилов.
В оценката за Македония в доклада на Европейската комисия има критични моменти, свързани със свободата на словото, медиите, съдебната системи, има и отчетен напредък. Не се очаква да започне преговорният процес. Още преди започването обаче, трябва да се договорим за този прословут договор, на база на Декларацията, която навремето е приета, смята Евгени Кирилов.
"Струва ми се, че такава е линията и на правителството, и на Министерство на външните работи, но като че ли трябва да кажем по-ясно, че напредък на този етап не виждаме, и да апелираме към съседите си - да се захванат сериозно с този въпрос. Промяна в политиката на високо равнище няма, на по-ниско равнище – кметове желаят много по-засилени контакти, засилване на икономическото, културното сътрудничество. На високо ниво - не се получава това, за което се говори. Обяснявам си го с това, че все още хората в Македония, които са изградили кариерата си на антибългарска основа, продължават да влияят и да тровят отношенията”, каза още Кирилов.
Докладът беше представен пред Външната комисия. Тепърва ще се обсъжда, ще има и резолюция на Европейския парламент. Докладът включва напредъка на всички страни от Западните Балкани. Общата линия, като политика е, че перспективата за присъединяване към Европейския съюз е нещо, което дава допълнителна стабилност и мотивира страните за реформиране, за изграждане на институциите и т.н.
В случая с нашата съседка Македония, нещата в общи линии са обективно оценени. Комисията вече години наред предлага да се започнат преговори. Отношенията с България частично са засегнати, може би е нужно малко повече и вероятно ще предложим някои поправки по-нататък при обсъждането в Европарламента, посочи Кирилов.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads