Според него зад казуса може да стоят и други мотиви и действията на институциите да са свързани с опит да бъде прикрита евентуална вина на полицаи, свързани с инцидента. Те са спирали автомобили по скоростен път, което е забранено в РСМ.
Като втора възможна причина той посочва факта, че Михайлова открито заявява българското си самосъзнание.
Стоянов твърди, че още в началото на процеса е имало проблеми с правния статут на жената. Тя не е била официално обвинена, а е била поставена под мярка за неотклонение като заподозряна.
Представителят на фондацията твърди още, че свидетели по делото са заявили, че Михайлова не е напускала своята лента по време на инцидента, но впоследствие са били обвинени в лъжесвидетелстване. Според него това представлява натиск от страна на прокуратурата.
Основният спор около случая обаче остава свързан със здравословното състояние на Михайлова. По думите на Стоянов тя е с тежка травма на гръбначния стълб, прекъснат гръбначен нерв и сериозно ограничена подвижност. Според него е необходима спешна операция, която може да бъде извършена в София, както и в Турция и Израел, но не и в Северна Македония.
Въпреки това съдът е преценил, че необходимостта от операция не е доказана, като според Стоянов на Михайлова дори е било отказано да пътува до друг град за рехабилитация.
От фондация „Македония“ поставят под въпрос и действията на македонските служби спрямо българските ѝ документи. Стоянов твърди, че властите в Северна Македония нямат право да задържат българския паспорт на Михайлова.
Междувременно фондация „Македония“ обяви мирен протест пред посолството на Северна Македония в София. Демонстрацията е насрочена за 31 август от 12:00 часа.