Реклама / Ads
10| 7271 |31.10.2024 АКТУАЛНО

Хелоуин: За тиквите и българските празници с любов

.
Източник: pixabay
С настъпването на октомври улиците и училищата в България започват да се изпълват с призраци, вампири, вещици и други фантастични същества. Децата с нетърпение чакат момента, в който ще облекат костюмите си и ще се отправят на „тиквеното празненство“ в училище или на „трикове или лакомства“ в съседския квартал.
 

Хелоуин, който се празнува на 31 октомври, бързо завладя сърцата на българите, особено на децата. Тази цветна и весела традиция, идваща от Съединените щати, се утвърди и у нас, предизвиквайки ентусиазъм и креативност. За децата Хелоуин е не просто поредният повод за празнуване, а истински фестивал на въображението, костюмите и сладостите. Но как точно българите празнуват Хелоуин и как се съчетава той с нашите традиции?


.
                                          Снимка: БГНЕС

 

Костюми и усмивки

 

С настъпването на октомври улиците и училищата в България започват да се изпълват с призраци, вампири, вещици и други фантастични същества. Децата с нетърпение чакат момента, в който ще облекат костюмите си и ще се отправят на „тиквеното празненство“ в училище или на „трикове или лакомства“ в съседския квартал. Сглобяването на костюми, рисуването на тикви и организирането на тематични партита стават любими занимания за малчуганите, които показват своята креативност и стремеж за забавление.

 

.

                                Снимка: БГНЕС

 

Много родители също се включват в празненството, подготвяйки вкусни лакомства и декорирайки домовете си с фенери и различни хелоуински аксесоари. Все по-често в магазините се предлагат специфични продукти за Хелоуин – от сладкиши с формата на черепи до декорации, които да вдъхнат живот на празника.Тъй като Хелоуин е все по-популярен, той също така предоставя възможност за свързване между поколенията. Стари и млади споделят радостта от празника, а семейните традиции и новите обичаи съжителстват мирно. Възрастните могат да разкажат на децата за българските обичаи, а децата, от своя страна, да запознаят родителите си с веселите и забавни аспекти на Хелоуин. 

 

Традиционни български празници и обичаи 


.

                              Снимка: Бояна Маркова

 

Въпреки възприемането на Хелоуин, в България съществуват уникални традиции, посветени на същите теми като живота, смъртта и възкресението. Нека не забравяме Задушница – традиционен ден за почитане на мъртвите, който се отбелязва три пъти в годината: Голямата задушница преди Великден, Черешовата (или Спасовска) задушница преди Петдесятница и Архангелова задушница през ноември.

 

Българските обичаи включват също и Сирни Заговезни – празникът, в който се изпълняват кукерски обреди. Кукерите, маскирани като фантастични зверове, обикалят улиците, за да изгонят злите сили и да приветстват пролетта. Шумните звънци, носени от кукерите, и страховитите им маски ги свързват по интересен начин с маскарадите на Хелоуин, въпреки че в основата си те гонят злото и призовават плодородието и здравето. 

 


.

                                       Снимка: Бояна Маркова

 

Празник на тиквата и празник на Сурва

 

България си има и своя собствена „тиквена традиция“ със Севлиевския Празник на тиквата, където местните отглеждат и излагат тиквите си на цветни и артистични изложби всяка есен. Традицията носи колорит и изобилие в живота на участниците и става прекрасно допълнение към есенния сезон.

Същевременно през януари в Перник се отбелязва Сурва – празник, на който също се гонят злите сили. Обичаят събира кукери от цяла България, облечени в кожуси и с впечатляващи маски, които, подобно на Хелоуин, създават магична атмосфера.

 

Нашите коледари


.

                            Снимка: БГНЕС

 

Един от традиционните български обичаи, който може да се свърже с разходките за лакомства на Хелоуин, е коледуването на Бъдни вечер. Коледарите, облечени в специални костюми, посещават домовете, пеейки песни и прогонвайки злите сили. Обикновено в този обичай се включват млади момчета, които събират дарове като символ на благословия и пожелания за здраве и щастие.

 

Хелоуин в България: съжителство на нови и стари традиции

 

Хелоуин в България е един прекрасен пример за това как новите и стари традиции могат да съжителстват и да се допълват. Децата с радост празнуват, носейки усмивки и креативност, докато българските празници и обичаи продължават да бъдат важна част от нашата култура. В крайна сметка празнуването на Хелоуин не само добавя нови цветове в живота ни, но и ни напомня за важността на традициите, които предаваме от поколение на поколение. Всеки празник добавя своя уникална енергия към културната палитра на България и показва, че можем да ценим както чуждото, така и своето.

 

По материала работи: Бояна Маркова

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 6691 |29.10.2024 Ивелин обяви "Междузвездни войни" и "резистънс": Търси 100 хил. души да финансират "Величие" . 1| 8195 |27.10.2024 Политическо насилие и изборни нередности. Какво се случи на изборите в Грузия? . 3| 7013 |25.10.2024 Експерт: С една минимална заплата какво купуваме от веригите? . 1| 8165 |24.10.2024 Борят ли се българските болници с мръсните тайни в здравеопазването?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads