Илияна Йотова: Мерките и политиките по демографския проблем не търпят отлагане
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на конференцията "Демографската криза в България - реалности, проблеми и решения", съобщава БТА.
Вицепрезидентът напомни данните, че смъртността в България е с 60 процента по-висока от раждаемостта. На първо място сме по смъртност. Почти 5 процента от съществуващите селища нямат нито един жител, а тези с до 20 човека са около 13 процента. В следващото десетилетие между 800 и 1000 селища в България ще престанат да съществуват. Региони от страната са в риск да се превърнат в "демографски пустини", посочи Йотова.
Това е тема, която не е подвластна на политически мандати, и колкото и невъзможно да изглежда в днешни условия, задължава национален консенсус, заяви Йотова. По думите й съобщаването на катастрофални данни не лекува, а само засилва чувството за инерция и безпомощност. Необходимостта от държавна политика не е остаряло понятие, а най-сериозният дефицит на България в момента, категорична беше Йотова.
За Северозападна България години наред беше запазено мястото за най-слабо развития регион в цяла Европа и очевидно европейската политика на сближаване за вече 11 години не успя да постигне почти нищо. Ако нищетата беше запазена марка само за Северозапада, през последните години тази болест разяжда и други части на страната, особено пограничните райони, особено Североизточна България, каза Илияна Йотова. През 2016 г. коефициентът на възрастовата зависимост между населението над 65 години и до 14 години в Силистренска област достига 170 процента. Няма друга страна в ЕС с такива съотношения, каза Йотова.
Моля, подкрепете ни.