От организацията определят документа като „институционално потвърждение“ на предупрежденията, които отправят от години. Според тях една от най-тревожните констатации в одита е свързана с разминаванията между данните на Министерството на вътрешните работи и Министерството на здравеопазването за загиналите и ранените при катастрофи.
ИПБ цитира заключение на Сметната палата, според което има „съществено несъответствие в данните за броя на ранените и загиналите хора“, предоставяни от двете институции, както и липса на системен обмен на информация между тях.
„Когато една държава не може дори да преброи правилно и надеждно своите жертви и ранени, тя е абсолютно неспособна да изгради работеща стратегия за тяхното спасяване“, посочват от института.
В позицията си организацията обръща внимание и на констатациите за Фонда за безопасност на движението. Според ИПБ одитът потвърждава дългогодишните им критики за начина, по който се управляват средствата.
От института посочват, че според проверката в определени периоди „не е било създадено специализирано звено за управление на Фонда“, „проектите не са оценявани и класирани по утвърдените критерии“, а при разходването на средствата са липсвали достатъчно прозрачност и публичност.
„Пари има, но няма ефективно планиране и оценка на резултатите“, заявяват от ИПБ.
Организацията отделя специално внимание на периода между септември 2022 г. и юни 2023 г., когато начело на МВР беше Иван Демерджиев. Според института настоящият вътрешен министър „дължи публичен отговор пред обществото“ за констатациите в доклада.
От ИПБ правят и по-широк извод за състоянието на системата. „Проблемът в България не е в липсата на средства, а в пълното отсъствие на управление, правила и контрол“, се казва в позицията.
Според организацията времето за обещания е приключило и след публикуването на 338-страничния одитен доклад обществото има право да очаква „не оправдания, а персонална и политическа отговорност“.
От института настояват за незабавни действия за реформиране на Фонда за безопасност на движението и за уеднаквяване на системите за обмен на данни между МВР и Министерството на здравеопазването.