ЮНЕСКО прави мониторинг на убийствата на журналисти
Целта е да се документират мерките, предприети за наказване на престъпленията срещу професионалисти от медиите и да се води борба срещу безнаказаността на извършителите на тези убийства, посочи ЮНЕСКО.
Електронната база данни ще отразява напредъка в съдебните разследвания на всяко едно убийство на журналист или на служител в медия, които ЮНЕСКО следи от 1993 г. въз основа на информации, предоставени от страната, в която е било извършено убийството.
Около 1293 убийства, извършени от 1993 г., са вписани в базата данни на този център за мониторинг на убийствата на журналисти, "80 от които са извършени от началото на тази година". "Докато специални пратеници загиват на терен по време на военни действия, има местни журналисти, които разследват корупция, престъпност и политика, и те представляват най-голям дял от жертвите. Те са 90 на сто от журналистите, убити през 2017 г.", посочва ЮНЕСКО, цитира БНТ.
Според годишния доклад на генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле за сигурността на журналистите и опасността от безнаказаност, "на всеки 4 дни бива убит журналист или работещ в медия".
"Тези смъртни случаи са трагична илюстрация на рисковете, които много журналисти поемат при изпълнение на дейността си и последната статистика на ЮНЕСКО показва, че в 89 процента от случаите извършителите на тези деяния остават ненаказани", посочва организацията на ООН.
Моля, подкрепете ни.