Реклама / Ads
3| 2360 |23.10.2024 НОВИНИ

Изоставаме драстично от САЩ и Китай: Европа се нуждае от радикални промени

.
Източник: Бъдещето на европейската конкурентоспособност
Европа изпитва сериозно изоставане в икономическия растеж, иновациите и високите технологии в сравнение с Китай и САЩ, според водещи икономически експерти и представители на правителството.
 

Европа драматично изостава след Китай и САЩ относно икономическия растеж, иновациите и високите технологии. За да успее да навакса, ЕС е необходимо да въведе сериозни реформи и да насочи вниманието си към инвестициите в нови отрасли. Около това мнение се обединиха председателят на УС на БФИЕК Константин Стаменов, министърът на икономиката и индустрията Петко Николов, заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов, заместник-министъра на енергетиката Красимир Ненов и бившият премиер ((2005 - 2009) и член на ЕП (2014 - 2024) Сергей Станишев по време на откриването на Експертната дискусия върху доклада на Марио Драги "Бъдещето на европейската конкурентоспособност".

 

Целта на събитието е да фокусира вниманието върху новите предложения за подобряване на европейската конкурентоспособност и индустриално развитие, да очертае тяхното отражение върху българската икономика, да бъдат чути мненията и конкретни предложения от страна на едни от най-големите предприятия у нас. Темата за мобилизирането на финансов ресурс за идеите в Доклада "Драги" също ще е част от коментираните на форума - от представители на банките и на финансовия сектор. 

 

.

В началото на форума Моника Станишева приветства гостите, като отбеляза, че през последните години интернет порталът Dir.bg, като водеща медия, e поел важната мисия да бъде двигател на ключови дискусии, които засягат обществото и икономиката ни.

 

"Така преди 4 години създадохме Green Transition Forum - платформа за диалог, която неусетно се превърна в най-голямото събитие в Централна и Източна Европа, посветено на Зелената сделка, на предизвикателствата и възможностите от нея, свързани с нашия регион", заяви Моника Станишева.

 

По думите ѝ днешната дискусия, посветена на доклада на Марио Драги, е естествено продължение на нашето усилие да насочваме вниманието към "приоритетните теми, които не търпят игнориране и са определящи за бъдещето ни".

 

Докладът не просто провокира размисъл, а е ясен призив за действия. Промяна или изчезване - Европейският съюз е изправен пред избор - или ще се трансформира, или ще загуби своето значение", подчерта Моника Станишева.

 

И добави, че живеем в свят, в който се случват драматични промени с главозамайващо темпо. Този променящ се свят не прощава слабостите и ще отхвърли всички онези, които нямат смелостта и визията да се променят", подчерта още тя.

 

"Ние като медия имаме важната работа да даваме трибуна на онези, които могат да дават предложения за решения за бъдещето", коментира още Моника Станишева.


.

 

От своя страна председателят на УС на БФИЕК Константин Стаменов открои, че последните 5 години, въпреки липсата на стабилно правителство, индустрията не е спряла да работи и да мисли как да се декарбонизира - "и не само мисли, но и действа".

 

"За съжаление, това, което идва от Европа, често е свързано с технологии, които още не са развити. Предизвикателство е не само за индустрията, но и за цялата държава да съхрани тази индустрията - дали с национално или европейско финансиране - да запазим конкурентоспособността", посочи Стаменов.

 

"Няма съмнение, че през последните години страните в Съюза са изправени пред редица трудности - икономически спад, пандемия, отпечатък върху околната среда", коментира и Петко Николов - министър на икономиката и индустрията.


.

По думите му е видно е, че икономическата конкурентоспособност е потискана от цените и ресурсите. Недостигът на умения, съчетан с демографския спад на континента, задълбочава всички предизвикателства, заяви Николов и добави:

 

"Дигиталната среда става все по-сложна, но и враждебна. В такава ситуация европейските предприятия изостават от конкурентите в САЩ и в Китай особено по отношение на иновациите и високите технологии".

 

Министърът беше категоричен, че ЕС се нуждае от преустройство. "Докладът ни дава върху какво трябва да се съсредоточи европейската политика, за да отговори на предизвикателствата", коментира още той. И уточни, че за да се повиши конкурентоспособността, е необходимо политиката да се съсредоточи върху индустрията и зеления цифров преход.

 

Николов представи оценката на Министерството на икономиката и индустрията за доклада "Драги", като каза, че тя е положителна. Очертаните в доклада три области на действие за постигане на устойчив растеж - преодоляване изоставането в иновациите, съвместен план за декарбонизация и конкурентоспособност и повишаване на сигурността и намаляване на зависимостите на Съюза, са адекватни, навременни и наложителни, подчерта министърът.

 

Намираме леко за амбициозна цел осигуряването на посочените в доклада допълнителни инвестиции в размер на около 800 млрд. евро годишно в Съюза за възстановяването на самата Европа, може да се мисли по този въпрос, но не това е основният проблем, посочи още Николов. Той добави, че в определени случаи предоставянето на допълнителни правомощия, създаването на отделни юрисдикции или съвместно закупуване на стоки могат да са несъвместими с характеристиката на нашата икономика като размер на националния бюджет, законодателство, производствена дейност.

 


.

В оценката на МИИ за доклада се изразява подкрепа за подчертаната в документа необходимост от промени в индустриалната и търговската политика в ЕС в фокус върху инвестиции в иновации, чисти енергийни технологии и много по-добра координация между държавите членки, каза Николов, като добави, че това е нещо, което на този етап според МИИ и според доклада "Драги" е поставено под съмнение. Това е необходимо, за да се поддържа конкурентоспособността в Съюза на глобалните пазари и да се повиши предвидимостта и стабилността на финансирането, насочено към иновации. Особено важни са намаляването на цените в енергетиката, осигуряването на вериги за доставки и по възможност укрепване на търговски отношения с ключови партньори, отбеляза министърът.

 

Петко Николов посочи още, че ключови според МИИ са посланията в доклада относно енергийните планове и бъдещото развитие на индустрията. Считаме, че индустрията трябва да разчита на европейска подкрепа в сложните напоследък за осъществяване процеси на декарбонизацията на предприятията, а там, където технологиите са достигнали своя предел, дейността на индустрията да бъде подпомагана чрез регулаторни изменения, каза Николов. Той добави, че от напредъка не бива да бъдат изоставяни уязвимите групи, които представляват допълнителна работна сила, която би могла при определени условия да се мобилизира достатъчно за постигане на общите цели. 

 

Цените на енергията в Съюза всички знаем са високи, като това възпира инвестициите, а целите в областта на климата са трудно постижими в един средносрочен план за предприятията от енергоинтензивните сектори, отбеляза още министър Николов. За да превърне енергийният преход в една реалност, ЕС би трябвало да синхронизира всички свои политики с климатичните цели и да излезе според нас с един съвместен план за декарбонизация и конкурентоспособност, който да обхване производителите на енергия, чистите технологии на енергоемките компании, които е трудно да намалят своите емисии, каза министърът.

 

.

По думите на Красимир Якимов - заместник-министър на иновациите и растежа, докладът "Драги" констатира задълбочаващата се в последните десетилетия тенденция за загуба на икономически позиции и перспективи пред европейската икономика, но паралелно с това предлага и доста широк набор от взаимодопълващи се реформи, приоритети и инструменти за постигане на по-висок устойчив растеж и по-голяма конкурентоспособност.

 

"В Министерството на иновациите и растежа отговаряме за държавната политика в космическата индустрия, която е на челни позиции в технологичните иновации и затова насърчаваме необходимостта от значително увеличаване на публичното финансиране в сферата на космическата индустрия, както и за засилване на публично-частното партньорство", коментира Якимов.

 

По думите му се работи активно за увеличаване на инвестициите в научните изследвания и дейностите по веригите за доставки в полупроводниковата индустрия. Освен това и за привличането на сериозни инвеститори в производството на микрочипове. Работи се и за създаването на национален финансов инструмент, специално насочен към подкрепа и ускоряване на иновациите в приоритетните сектори като отбрана, космически технологии, микроелектроника и изкуствен интелект, съобщи още служебният заместник-министър на иновациите и растежа.

 

Според заместник-министъра на енергетиката Красимир Ненов е важно реформата на пазара на електрическа енергия да бъде проведена и да доведе до трайни ползи за потребителите. По думите на Ненов това зависи от успешното прилагане на няколко подхода - регионално сътрудничество, прилагане на нови технологии и иновативни решения, разширяване на междусистемната свързаност, развитие на ядрената енергетика и възобновяеми енергийни източници.

 

Той припомни за проектите за развитие на вертикалния газов коридор, участието на България в терминала за втечнен природен газ в Александруполис, плановете за изграждане на нови мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй", както и развитието и дигитализацията на мрежите, което ще позволи присъединяването на нови ВЕИ.

 

"Това са само някои от възможностите, чиято реализация е ключова за гарантиране на сигурна и достъпна енергия на потребителите, а от успешното им развитие в голяма степен ще зависи конкурентоспособността на бизнеса", заяви Красимир Ненов. Решението да се разчита на иновативни технологии и регионалното сътрудничество могат да бъдат ключ към изграждането на новото лице на европейската икономика и в частност на енергийния отрасъл, допълни зам.-министър Ненов.

 

Той даде за пример, че за подобряването на електропреносната мрежа в нашия регион са необходими съвместни усилия, задълбочаване на сътрудничеството и общ подход за развитие на адекватна инфраструктура. Според заместник-министъра волатилността на цените през последните месеци потвърждава тази необходимост.

 

Ненов счита, че в този смисъл са и препоръките на доклада "Драги" относно ускорените процедури за одобрение на инфраструктурни проекти от общ европейски интерес. Служебният зам.-министър заяви още, че предвид ролята на природния газ като преходно гориво, насърчаването на инициативи за премахване на инфраструктурни ограничения и увеличаване на капацитета за трансграничния пренос ще гарантира достъпа за достатъчни количества газ, включително и втечнен природен газ.

 

Според Ненов това ще подобри сигурността на доставките, премахвайки зависимостта от един източник. Ключова също така е възможността за скъсяване на веригите на доставки - особено на критични суровини, допълни Красимир Ненов. Думата взе и Сергей Станишев - министър-председател на Република България (2005 - 2009), член на ЕП (2014 - 2024), който фокусира вниманието върху три ключови акцента - какво казва докладът "Драги", защо има значение и какво означава за България.

 

При нас досега почти нямаше публична позиция по тази тема. Докладът "Драги" ясно казва, че Европа губи състезанието със САЩ и Китай. Виждаме, че светът се променя драматично и ускорено - нови са източниците на ускорен растеж. Тук Европа изостава, тя залага на традиционни сектори като автомобилостроенето, но и там изостава. Променя се коренно търговията от свободна към все по-затворени блокове и има много предизвикателства, свързани с това", отбеляза Станишев.

 

По думите му за да оцелее ЕС и нашият социален модел и живот, Европа трябва да се промени радикално. Според Станишев докладът дава две големи новини.

 

"Първата е необходимост от индустриална политика. Дълго време се смяташе, че няма нужда от такава, но не е така, защото, ако погледнем Китай - от десетилетия провеждат целенасочена индустриална политика с всички инструменти. Последните години и САЩ тръгнаха в тази посока", посочи Станишев и продължи:

 

"Трябва да живеем с тази реалност - необходимостта от цялостна търговска политика, подчинена на новите реалности и на индустриалната политика и се осигурят енергийни цени, които правят индустрията конкурентоспособна".

 

Станишев заяви, че втората нова голяма новина е необходимостта от безпрецедентни инвестиции от страна на ЕС.

 

"Големият въпрос е как да се активират частният капитал и спестяванията на европейците. Мащабът на тези инвестиции би трябвало двойно да надхвърли като пропорция съотношение към БВП инвестициите от плана "Маршал" от Втората световна война, който даде тласък на европейското развитие", коментира още бившият премиер.

 

"Защо има значение този доклад? Първо, той отразява нарастващия натиск - политически и обществен; второ, това не е аналитичен академичен доклад, той беше поръчан от ЕК; така че можем да сме сигурни, че много от идеите ще бъдат реализирани - нещо повече, ако погледнем структурата на бъдещата ЕК като ресори, мисии - идеите вече са там", каза още Станишев.

 

И допълни, че бюджетът на ЕК ще бъде структуриран по коренно различен начин, по-концентриран, насочен към високите технологии и конкурентоспособността и с условия за реформи от страните по модела на Плана за възстановяване и устойчивост.

 

"Какво представлява за България този доклад? Той е силно западноцентричен, това означава, че са отразени политиките не в нашия регион, което е голяма слабост и ние трябва да я компенсираме чрез действия. Дълбоки промени ще има, то е неизбежно и политическата воля в Европа за тях нараства. Ние трябва да изпълним три условия като държава и общество - да излезем от позицията на консуматори на европолитики, на изпълнители на чужди решения или на жертви. Пасивността ще гарантира само едно нещо - ще ни обрекат да бъдем изоставащи, едни и в периферно положение към Европа. Трябва да знаем какво искаме - широк обществен, експертен политически диалог, дискусия, за да формираме национална позиция. И трето условие - сами няма да се справим. Затова са нужни съюзници и партньори на базата на общи интереси", категоричен беше Сергей Станишев.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2313 |23.10.2024 Помощник-фармацевтите обявиха готовност за протестни действия . 0| 2408 |23.10.2024 Георги Господинов – новият кавалер на Ордена за изкуство и литература от Франция! . 0| 2299 |23.10.2024 Служебното правителство ще реши новия размер на минималната работна заплата . 5| 3651 |23.10.2024 Как да намалим сметките за ток и отопление тази зима?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads