Съществена разлика в ситуацията у нас няма да има, стана ясно от брифинга на здравния министър. Сегашните заповеди ще продължат да действат в същия вид. Стана ясно, че здравното ведомство има пълна готовност да отхлабва наложените в момента мерки, ако ситуацията го позволява.

Какво е новото?

Ще се позволят трансплантациите в лечебните заведения. От утре може свободно да се ходи в градските градини и парковете, стана ясно още от изявлението на Ананиев.

В мотивите на решението на здравното министерство, което е било одобрено от Министерския съвет, се посочва динамичната обстановка и фактът, че все още няма конкретно лечение на COVID-19. Освен всичко у нас има и голям брой засегнати медицински лица, което по думите на министъра застрашава и функционирането на накои отделения и болници.

Заповедите на здравното ведомство са групирани в 4 раздела и те ще станат ясни до 00 ч. на 14 май. Те са разделени както следва:

- Заповеди за противоепидемичните мерки

- Заповеди, свързани с КПП-тата

- Заповеди, свързани с налагането на карантина за лица с потвърдени положителни проби или контактни на заразени

- Заповеди, които касаят позволяването или спирането на работа на определени търговски обекти

Ананиев увери: В тези заповеди няма нищо ново.

"Пандемията от COVID-19 представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите.

Заболяването поставя системата на общественото здравеопазване в извънредна ситуация, в която е необходима и изключително важна своевременната реакция и въвеждането на мерки за намаляване на риска от разпространение, както и възможността за тяхната промяна и адаптиране според новите научни данни за заболяването и причинителя му.

След извършена от главния държавен здравен инспектор оценка на съществуващия епидемичен риск в България и констатираната непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите, са налице обстоятелствата, обуславящи министърът на здравеопазването да предложи на Министерския съвет обявяването на извънредната епидемична обстановка", се посочва в решението като мотив.