Реклама / Ads
11| 5743 |06.10.2023 НОВИНИ

Недостиг и високи цени на горивата в Русия. Властта даде заден със забрани за износ

.
Източник: БГНЕС
В петък руското правителство съобщи, че е отменило забраната за износ на дизелово гориво по тръбопроводи през пристанища, като по този начин е премахнало по-голямата част от ограниченията, въведени на 21 септември. Ограниченията за износ на бензин все още са в сила, предаде "Ройтерс".
 

Дизеловото гориво е най-големият износ на петролни продукти в Русия - около 35 млн. тона през миналата година, от които почти три четвърти са доставени по тръбопроводи. През 2022 г. Русия е изнесла и 4,8 млн. тона бензин.

Световните цени на петрола обърнаха ранните си печалби и се понижиха след новината. Към 07:30 ч. по Гринуич фючърсите върху сорта Брент се понижиха с 0,08% до 84,01 долара за барел и бяха на път да отчетат най-силния си седмичен спад от март насам.

 

"Правителството отмени ограниченията върху износа на дизелово гориво, доставяно до морските пристанища по тръбопровод, при условие че производителят доставя поне 50% от произведеното дизелово гориво на вътрешния пазар", се казва в изявление на правителството.

 

Ограниченията върху износа на горива от Русия, която е най-големият износител на горива по море в света, непосредствено преди САЩ, повишиха световните цени и принудиха някои купувачи да търсят алтернативни източници на бензин и дизелово гориво.

 

След като Европейският съюз забрани вноса на руски горива заради действията на Москва в Украйна, Русия пренасочи износа на дизелово гориво и други горива за Европа към Бразилия, Турция, няколко северноафрикански и западноафрикански държави и държавите от Персийския залив в Близкия изток.

 

През последните месеци Русия се бори както с недостига, така и с високите цени на горивата, които са особено вредни за земеделските производители по време на сезона на прибиране на реколтата.

 

"Решението на властите ще спомогне за решаването на двата проблема, но няма да ги реши напълно", пише базираната в Москва брокерска компания BCS.

 

Откакто бе въведена забраната, цените на едро на дизела на местната борса спаднаха с 21%, а цените на бензина - с 10%.

 

Това все още не се е отразило в същия мащаб на спад на цените на дребно, въпреки че руският вицепремиер Александър Новак, човек на президента Владимир Путин по въпросите на петролния бизнес, заяви, че забраната е започнала да дава положителни резултати.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 4814 |06.10.2023 Адв. Велислав Величков: Сглобка с Конституцията не може да има . 14| 6725 |06.10.2023 "Самонесбъдващо се пророчество". Журналистът Николай Стайков с прогноза за изборите в София . 10| 26626 |06.10.2023 Икономистът Красен Станчев: Безпрецедентен е разходът в икономиката за пенсиите - 19 млрд. . 17| 9145 |06.10.2023 Планираха ли "Възраждане", ИТН и БСП вота на недоверие предварително?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads