Реклама / Ads

 

1| 6184 |18.07.2021 НОВИНИ

Отлетя към небето завинаги военният пилот ген. Стефан Петров

.
Ген. Стефан Петров
Тази нощ след продължително боледуване е починал бригаден генерал Стефан Петров, председател на Българската авиационна асциация, съобщиха негови колеги. Поклоннието ще бъде на 20 юли, вторник, 11 ч. в църквата на централния гробищен парк в Пловдив.

Ген. Стефан Петров е роден е на 4 март 1957 г. във Велинград. Завършва Природоматематическа гимназия в Монтана. През 1980 г. завършва Военновъздушното училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. От 1985 до 1988 г. е заместник-командир на авиационно звено. След това до 1990 г. е командир на звено. През 1992 г. завършва специалност „Управление на оперативно-тактическите формирования от Военновъздушните сили“ във Военната академия в София. Между 1992 и 1994 г. е командир на ескадрила. В периода 1995 – 2001 г. е началник-щаб на 24 авиобаза Крумово. През 2002 г. завършва генералщабен курс във Военната академия и поема командването на Двадесет и четвърта авиационна база. На 25 април 2003 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база, като на 4 май 2005 г. е преназначен на последната длъжност и удостоен с висше офицерско звание бригаден генерал. На 25 април 2006 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база, считано от 1 юни 2006 г. На 1 юли 2009 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база. На 30 юли 2010 г. е освободен от длъжността командир на 24-та вертолетна авиационна база. От 2010 до 2013 г. е на работа във Военновъздушното командване на НАТО в Измир. Между 2010 и 2012 г. е заместник-началник щаб на Военновъздушното командване на НАТО. През 2012 и 2013 г. е изпълняващ длъжността началник-щаб на Военновъздушното командване на НАТО. На 26 април 2013 г. е назначен за директор на дирекция „Операции и подготовка“ в Министерството на отбраната, считано от 27 май 2013 г.


На 28 април 2014 г. бригаден генерал Стефан Петров е освободен от длъжността директор на дирекция „Операции и подготовка“ и назначен на длъжността началник на щаба на Съвместното командване на силите, считано от 30 юни 2014 г. На 16 февруари 2015 г. е освободен от длъжността началник на щаба на Съвместното командване на силите и от военна служба, считано от 4 март 2015 г. Заместник-министър на отбраната бе в служебния кабинет на Огнян Герджиков през 2017 г. Председател на Българскта авиационна aсоциация е от септември 2020 г.

 

Поклон!

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

. 2| 3573 |12.06.2021 Жената на загиналия пилот: Загубата не е само моя, тя е и ваша, само болката при мен е повече и завинаги . 6| 2659 |04.06.2021 ЕС затваря небето си за авиокомпании от Беларус . 9| 3935 |11.05.2021 Бимбалов: От днес Това Нещо не е премиер. Има голям шанс да бъде завинаги . 48| 9643 |10.04.2021 Мажд Алгафари: Слави погреба, помете ГЕРБ веднъж и завинаги

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads

БЛОГОВЕ