3|
4952
|06.12.2010
НОВИНИ
Отровни химикали се крият в модни аксесоари
Отровни химикали се съдържат почти без изключение в модните аксесоари, направени от обработена животинска кожа. Те включват канцерогенния и също така причиняващ алергии формалдехид, както и други опасни субстанции.
Това показва изследване на фондация „Четири лапи“ върху 15 различни вида дрехи.
Законно допустимите норми за нивата на тези химикали са превишени – често значително, в изследваните кожи от норка, миеща мечка и лисица. Най-висока концентрация на тези отрови е открита в детски облекла.
Според експерта по диви животни в „Четири лапи“ Томас Питч докладът от проучването ясно демонстрира, че производството на кожи е не само отговорно за жестокото отношение към животните, но и също така може да бъде опасно за хората.
Проучването е проведено от EcoAid – консултантска агенция, специализирала в безопасност на продуктите. Според изготвения доклад обработената кожа може да съдържа цял коктейл от химически вещества. Така например, лабораторията на университета в Бремен е открила в 38% от пробите канцерогенния и причиняващ алергии химикал формалдехид, и то в нива, надвишаващи установения в индустрията стандарт Еko-Tex 100.
В 80% от пробите се е съдържал нонилфенол етоксилат – отровно вещество, чиято употреба е абсолютно забранена в ЕС. В 8% от пробите са били открити канцерогенни полициклични ароматни въглеводороди. Други 8% пък показали високи нива на хлорирани парафини, които се задържат от човешкото тяло.
И тъй като шаловете, яките, наушниците и качулките, направени изцяло или частично от кожа, по принцип са в директен контакт с човешката кожа, то тези отровни вещества могат бързо да проникнат в тялото на този, който ги носи, посочват от фондацията.
Най-големите количества формалдехид са открити в кожената качулка на детско яке. Намерените 450 млгр на килограм превишават 15 пъти дори установените в ЕС допустими норми за фабрично произведени играчки. Якето, закупено в Хамбург, е съдържало също така почти три грама нонилфенол етоксилат на килограм. Токсичната дреха не е трябвало да бъде продавана дори като химически продукт.
„В производството на кожи се използват няколко отровни вещества. Нашето проучване показа за първи път, че в готовите продукти остават високи концентрации на химично отравяне”, обяснява авторът на доклада и експерт химик Манфред Краутер от EcoAid.
„Четири лапи“ е внесла жалба във Федералното министерство за защита на потребителите в Германия и настоява Комисията на ЕС по здравеопазване и защита на потребителите да издаде предупреждение за този вид продукти.
В момента на мода са облеклата с яки или качулки от кожа. Само за 2009 г. са били убити 100 млн. животни, които преди това са живели в ужасни условия във ферми за производство на кожи по цял свят, алармират от фондацията.
„Четири лапи“ съветва потребителите да избягват закупуването на кожи и по Коледа, предпазвайки по този начин здравето си и заявявайки своята позиция срещу жестокостта спрямо животните, залегнала в основата на кожарството,” съветва Томас Питч.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads