Петър Витанов: И сега ще купуваме газ от Русия, но на по-висока цена
„Москва винаги е използвала газа като оръжие. И сега политиката с газа е опит за разединение в Европейския съюз. Но и политиката на ЕС не е единна. Има държави и големи компании, които вече са готови да плащат по схемата, предложена от Кремъл“, коментира Витанов и посочи водещи европейски компании, които вече имат план как да заобикалят европейските санкции.
„Не става въпрос за желание от страна на БСП да плаща с рубли и това трябва да е пределно ясно. Най-лошото е, че Европейската комисия няма единна позиция“, добави ръководителят на българските социалисти в ЕП.
Витанов посочи като основен проблем пред страната ни голямата зависимост от руски доставки, за която предишните управления не са направили нищо.
„И днес ще купуваме руски газ, но с 35 процента по-скъп. Вероятно има политически причини за това, но цената ще плащат българите“, каза Витанов.
„През последните 12 години ние не диверсифицирахме източниците на газ и продължихме да сме зависими от Руската федерация. Интерконекторът се строеше толкова дълго време, че е скандално дори да обсъждаме в момента темата. Възниква обаче и въпросът защо хранилището в Чирен е почти празно, докато в другата страна, за която бяха спрени доставките – Полша, има 80 процента запаси“, коментира още евродепутатът.
По повод бъдещите възможности за доставки, мнението на Петър Витанов е, че предстоят сложни процеси по осигуряване на газ. „Газът е сложно нещо, не е като да си купиш баничка. Ще внасяме газ от Катар, но страната има дългосрочни договори и ако искаме да купуваме от нея някой друг трябва да се откаже от резервираните си количества. Друга възможност – от Азербайджан. Но и той не е Лампата на Аладин, за да огрее всички европейски държави. А и не трябва да забравяме, че има много специфични отношения между Русия и Азербайджан, заради които не е ясно как точно ще протекат и газовите доставки“.
„България не е неутрална в този конфликт, защото България участва във всички решения на ЕС и НАТО. България и в момента изпраща оръжие заради механизма European Peace Facility, в рамките на който бяха гласувани милиард и половина от ЕС за военна и хуманитарна помощ. И България се е съгласила да го прави. България е солидарен член, спекулативна е тезата за неутралитет. И е пределно ясно кой е жертвата и кой агресора“, каза Петър Витанов.
По повод темата за оръжията, Витанов е на мнение, че по този начин Европа се отдалечава от мира. „Не казвам дали това е добре или зле, а дали този общоевропейски подход е най-удачният. Големият проблем е, че в Европа всички говореха за мир, а сега всички говорят за война до победа“, каза още Петър Витанов.
В правото на всяка една страна е да определя как да помага на Украйна. Трябва да говорим за хуманитарна помощ, за бъдещето на страната, за прекратяване на влизането на наемници, за възстановяване на мира, завърши Витанов.
Моля, подкрепете ни.