Политолози спорят за оттеглянето на Трифонов – предизборен ход или логично поведение?
„Има причини, заради които Слави Трифонов не може да ходи всеки ден на работа в парламента. В този ред на мисли това, което прави, е честна позиция. Това обаче вероятно ще намали вота за ИТН. Те ще разчитат вече не толкова на вота за Слави, а на това, че част от гласуването аз ИТН беше анти-ГЕРБ. Те ще се надяват да минимизират щетата от отсъствието му. Модата е поставена от Ахмед Доган, дърпане назад, Бойко Борисов също имаше такъв план, в коалицията на БСП се дръпнаха някои лидери назад, Патриотите повлякоха крак. Всички чуват, че народът иска освежаване“, бе коментарът на Първан Симеонов.
„Не видяхме въобще Слави Трифонов в предишния парламент и не беше логично той да се кандидатира за депутат. Отказът му да оглави листите на партията си е логично поведение“, смята от своя страна Румяна Коларова. Според нея отказът на Трифонов да оглави листите бил логично продължение и на цялата линия на поведение на „Има такъв народ“ в парламента.
Тя обаче е на мнение, че при Патриотите, ГЕРБ, ДПС имало друг проблем – „партия няма бъдеще, ако няколко пъти не смени лидера си“. В тази връзка Коларова се чуди дали това не е предизборен ход и на Слави Трифонов.
Симеонов намира като обнадеждаващо усещането за намиране на диалог и отваряне на врати за новото ляво обединение.
„Тоест има символичен ефект, а не толкова аритметичен на голяма натрупване, защото партиите не са толкова големи. Предполагам, че заради по-спокойната ситуация с коронавируса би трябвало да излязат повече гласоподаватели за БСП“, коментира той.
Според проф. Коларова пък това било „опит за частична реставрация“.
Моля, подкрепете ни.