Продължават полицейските акции в Косово. Намерени са оръжие и муниции
Заместник-командирът на косовската полиция за Северно Косово Ветон Елшани не уточни къде се извършват акциите. Според информация на КосСев акциите са в северната част на Митровица, а една от претърсваните сгради е на ООН, предаде БТА.
Елшани каза, че засега няма арестувани.
Косовската полиция съобщи днес, че е намерила оръжия, боеприпаси и бомби в Прилужие, до Вучитрън, също в Северно Косово, на сметище, предаде косовската телевизия.
Намерени са автомат АК-47, полуавтоматична пушка, три пълнителя, 360 патрона 7,62 мм, четири ръчни гранати и пушка кремъклия.
Оръжието е намерено от човек, който събирал старо желязо на сметището и се обадил в полицията.
Части на Косовските сили за сигурност и KFOR също са били на мястото. За случая е информиран прокурор и разследването продължава, съобщиха от косовската полиция.
Очевидци, движещи се по главния път към граничния пункт със Сърбия Бърняк тази сутрин, видяха знамената на Косово и Албания, поставени в село Бане, в непосредствена близост до ГКПП Бърняк, съобщава още КосСев. През вчерашния ден знамената не са били там.
Село Бане е населено изключително със сърби, а община Зубин поток е с преобладаващо сръбско население.
Косовската полиция каза, че не знае кой и кога е поставил знамената.
Преди дни министър-председателят на Косово Албин Курти заяви, че косовските институции по сигурността разследват нарастващия риск от „организиране на насилствени нападения от групировки на структурите на Сърбия в Косово“.
Събитията се случват, след като на 24 септември група въоръжени сърби нападнаха косовската полиция в северното косовско село Банска.
При нападението беше убит един косовски полицай, а в последвалата престрелка – трима от нападателите.
Бившият заместник-председател на най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“ Милан Радойчич пое цялата отговорност за събитията, като бе арестуван и ден по-късно освободен от сръбските власти.
Белград отрече да е участвал в организация на нападението или да е знаел за планирането му, но изтъкна, че етническите сърби в Косово са подложени на репресии от властта.
Сърбия и косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Прищина и Белград водят преговори с посредничеството на ЕС за нормализиране на отношенията си.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.