Проф. Екатерина Михайлова: Конституцията не се променя за конкретен човек. Къде е проектът на президента Радев?
Това заяви пред БНТ преподавателят по конституционно право проф. д-р Екатерина Михайлова.
По думите й проблемът със съдебната власт не е нов. Специалистът изтъкна, че има пет изменения на Конституцията, четири от тях са свързани със съдебната власт. На прага сме на пето изменение.
"Проблемът със съдебната власт е да се получи по-добро правосъдие. Тези промени едва ли ще стигат до гражданите като яснота. Промяната е структурна - как се структурира ВСС, идеята е да има два отделни органа. Позитивното от този проект е, че се търси самоуправление. Съдии да взимат решенията за санкционирането или израстването на действащи съдии", отбеляза проф. Михайлова.
Тя допълни, че по време на обсъждането на промените в Конституцията във ВСС се е повдигнал въпросът дали за някои от промените не е необходимо да има Велико народно събрание. "Дали да бъдат отделени двата съвета и да няма общо между тях. Това е една от темите. По-лесно е да има един пленум, кокто да решава общи за съдебната власт въпроси - бюджет, израстване в кадровата власт", смята експертът.
Проф. Михайлова сподели, че е очаквала президента Радев да излезе със свой вариант за промени в Конституцията.
"Може би опасенията му са, че няма да намерят подкрепа. Когато се прави промяна в Конституцията не се търси само подкрепа на депутатите. Това е обществен договор и трябва да бъде подкрепен от мнозинството от българските граждани. Относно внесените предложения - очакваше се да има промени в съдебната система, но други предложения ме изненадаха", каза още тя.
Моля, подкрепете ни.